Close Menu
Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    Facebook Instagram YouTube X (Twitter)
    Facebook Instagram YouTube X (Twitter) WhatsApp TikTok
    Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    • Naslovna
    • Vijesti
      • Bez komentara
      • Crna hronika
      • Kolumne
      • Predstavljamo
      • Nauka
      • Tehnika
    • Paparazzo
      • Kafice
      • Šetnje
    • Intervju
      • Ankete
    • Sport
      • Nogomet
      • Košarka
      • Ostali sportovi
    • Dešavanja
      • Noćni život
      • Nagradne igre
      • Najave
      • Humanitarne akcije
    • Lifestyle
      • Fashion
      • Putovanja
      • Kuhinja
      • Porodica
      • Veze i seks
    • Auto-Moto
    Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    Početna » Američki izvori otkrivaju plan za pretvaranje BiH u ključnog proizvođača municije za NATO

    Američki izvori otkrivaju plan za pretvaranje BiH u ključnog proizvođača municije za NATO

    October 9, 2025
    Facebook Twitter WhatsApp Email
    Share
    Facebook Twitter WhatsApp Email

    Prema pisanju američkog portala Washington Reporter, Bosna i Hercegovina mogla bi uskoro postati globalni centar za proizvodnju municije, čime bi pomogla u zatvaranju rastuće “rupe” u zalihama oružja NATO-a i ojačala poziciju Zapada u vremenu sve izraženijih globalnih sigurnosnih prijetnji.

    Dok Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici muku muče s nestašicom municije, koja ozbiljno prijeti borbenoj spremnosti Zapada, američki Washington Reporter donosi ekskluzivnu priču: Bosna i Hercegovina mogla bi postati neočekivani, ali presudan dio rješenja.

    NAJCITANIJA VIJEST

    Poznato pored koga će Halid biti ukopan: Bili su najbolji prijatelji, ali nisu imali duet

    Prema informacijama do kojih je došao ovaj ugledni medij, zvaničnici Pentagona i američkog Kongresa već razgovaraju o mogućnosti da BiH, zahvaljujući svojoj industrijskoj tradiciji i geostrateškoj poziciji, postane važan proizvođač NATO-standardne municije i eksploziva

    U izvještaju se navodi da bi transformacija bh. vojne industrije mogla imati dvostruki efekat: pomoći Zapadu da popuni praznine u arsenalima i istovremeno Bosni i Hercegovini otvoriti vrata ka snažnijoj ekonomskoj i političkoj integraciji u euroatlantske strukture.

    Globalna kriza municije i NATO-ova utrka s vremenom

    Amerika i saveznici suočeni su s najvećim nedostatkom municije u posljednjih nekoliko decenija. Tokom jula 2025. godine, Washington je bio primoran privremeno zaustaviti isporuke Patriot raketa i artiljerijskih granata Ukrajini, kako bi sačuvao smanjene rezerve kod kuće.

    Zadržana pošiljka uključivala je desetine Patriot presretača, gotovo 8.500 granata kalibra 155 mm, više od 250 preciznih GMLRS projektila i 142 Hellfire rakete – što je, kako piše Washington Reporter, ogolilo ranjivosti američkih zaliha iscrpljenih zbog rata u Ukrajini i vojnih operacija na Bliskom istoku

    NATO zvaničnici već mjesecima upozoravaju da su evropske rezerve municije i naoružanja “daleko ispod potrebnog nivoa”. Upravo zbog toga, uoči ljetnog samita u Hagu, saveznici pokušavaju usvojiti nove ciljeve za proizvodnju oružja i povećanje vojnih kapaciteta, s ambicijom da do 2035. godine sve članice troše najmanje 3,5 posto BDP-a na odbranu.

    Bosna i Hercegovina kao “neočekivani odgovor”

    U tom kontekstu, piše Washington Reporter, Bosna i Hercegovina se pojavljuje kao “iznenađujuće rješenje”.

    “Sa bogatom industrijskom tradicijom i strateškom lokacijom u srcu Balkana, BiH ima sve preduslove da postane ključni dobavljač municije prema NATO-standardima”, navodi se u tekstu pozivajući se na izvore iz američkog Kongresa i Ministarstva odbrane.

    BiH je u martu 2024. formalno započela pregovore o pristupanju Evropskoj uniji, a usklađivanje s evropskim normama i kontrolama izvoza oružja prepoznato je kao temelj za buduće NATO ugovore.

    Pretis u fokusu: “Povratak giganta iz Vogošće”

    U središtu te transformacije nalazi se Pretis, fabrika municije iz Vogošće, koja je u periodu bivše Jugoslavije proizvodila i do milion artiljerijskih granata godišnje.

    Na nedavnom Sarajevo Security Conferenceu, važnom regionalnom forumu koji okuplja NATO zvaničnike i lidere odbrambene industrije, predsjednik američke kompanije Regulus Global, Will Somerindyke, otkrio je ambiciozan plan da Bosnu pozicionira kao “svjetski centar proizvodnje municije”.

    “BiH ima naslijeđe, radnu snagu i stratešku poziciju da odgovori na taj poziv. Ovo je više od tržišne utrke – to je poziv pouzdanim partnerima koji mogu proizvoditi u velikom obimu”, rekao je Somerindyke, čiji Regulus posjeduje udio u Pretisu.

    Najavio je i investicijski program vrijedan 100 miliona dolara, namijenjen modernizaciji proizvodnih linija, digitalizaciji procesa i potpunom usklađivanju sa standardima NATO-a i Evropske unije.

    Sedam koraka do “bosanskog lanca municije”

    Somerindyke je na konferenciji predstavio i sedmostepeni plan za industrijsku transformaciju Bosne i Hercegovine, čiji je nacrt dostavljen američkom portalu:

    • Završiti “Bosnian Stack 155 mm” – povezati firme Pretis, Binas, GINEX, Igman i BNT u jedinstveni lanac za proizvodnju municije po NATO standardima.
    • Uložiti u ljude – pokrenuti programe obuke i rukovodstva kako bi se tradicionalno znanje prenijelo u savremeni kontekst.
    • Digitalizovati proizvodnju – uvesti senzore u realnom vremenu, prediktivno održavanje i kontrolu kvaliteta zasnovanu na podacima.
      • Osnovati Sarajevo Institute for Safe Energetics (SISE) – institut za istraživanje i razvoj sigurnih energetskih materijala.
      • Ekološka transformacija – uvesti obnovljive izvore energije i reciklažu otpadne toplote.
      • Standardizacija i transparentnost – poštivanje najstrožih antikorupcijskih i izvoznih standarda.
      • Objavljivanje rezultata – kvartalni izvještaji o proizvodnji, sigurnosti i investicijama.
    • “Kada transparentnost i profesionalizam zamijene politiku, investicije dolaze, fabrike rade, a zajednice prosperiraju”, poručio je Somerindyke.

      NAJCITANIJA VIJEST

      Niko nije znao da je imao nesreću: Sletio sa puta s teretnjakom i ostao zarobljen 12 sati

    • Američka podrška i politički konsenzusSagovornici Washington Reportera iz američkog Kongresa istakli su da je “rješavanje krize municije jedno od rijetkih pitanja oko kojih postoji dvostranački konsenzus”.

      “I u Senatu i u Zastupničkom domu raste pritisak da se poveća domaća proizvodnja, ali je jasno da saradnja s pouzdanim partnerima poput Bosne mora biti dio rješenja”, navodi neimenovani kongresni izvor.

    • Ako se plan realizira, procjenjuje Washington Reporter, Bosna i Hercegovina bi se mogla pretvoriti u “svjetsku radionicu za proizvodnju municije”, čime bi istovremeno doprinijela jačanju zapadne odbrambene moći i stvorila hiljade novih radnih mjesta u zemlji.Somerindyke je svoj govor završio riječima koje su, kako navodi američki portal, izazvale snažan aplauz:

      “Historija nam je ostavila radionicu. Budućnost traži svjetsku fabriku. Između ta dva stoji samo naša odluka da počnemo graditi – već večeras.”

      KLix.ba

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Email

    Vezane vijesti

    Semir Mujanović nudi da plati zakup dvorane u Vitezu za zajedničko gledanje utakmica BiH i Hrvatske

    June 10, 2026

    Dječak ranjen iz sačmarice tokom igre u šumi, prevezen na UKC RS

    June 10, 2026

    Ovo je radnik koji je poginuo nakon pada sa skele

    June 10, 2026
    NAJČITANIJE DANAS

    Užas! Djevojku ubila struja dok se tuširala: Tragedija

    June 10, 2026

    Jovana J. stradala je od strujnog udara dok se tuširala, a njen otac je, pokušavajući…

    Tanja Savić hitno otkazala nastup, pjevačici narušeno zdravstveno stanje

    June 10, 2026

    Ovo je radnik koji je poginuo nakon pada sa skele

    June 10, 2026

    Katastrofalno nevrijeme pogodilo Sloveniju: U samo dva sata palo kiše kao za cijeli mjesec.

    June 10, 2026

    Semir Mujanović nudi da plati zakup dvorane u Vitezu za zajedničko gledanje utakmica BiH i Hrvatske

    June 10, 2026
    Najnovije

    Semir Mujanović nudi da plati zakup dvorane u Vitezu za zajedničko gledanje utakmica BiH i Hrvatske

    June 10, 2026

    Dječak ranjen iz sačmarice tokom igre u šumi, prevezen na UKC RS

    June 10, 2026

    Ovo je radnik koji je poginuo nakon pada sa skele

    June 10, 2026

    Katastrofalno nevrijeme pogodilo Sloveniju: U samo dva sata palo kiše kao za cijeli mjesec.

    June 10, 2026

    Nova nesreća na gradilištu u Živinicama: Radnik pao sa zgrade, hitna pomoć i policija na terenu

    June 10, 2026
    NAJČITANIJE ZADNJIH 7 DANA

    Užas! Djevojku ubila struja dok se tuširala: Tragedija

    June 10, 2026

    Jovana J. stradala je od strujnog udara dok se tuširala, a njen otac je, pokušavajući…

    NA MOTORU BEZ KACIGE PRETICAO KOLONU, POGINULI ON I DJEVOJKA! Stravična nesreća: Motocikl se raspao na delove, put bio zatvoren satima

    June 7, 2026

    Srce da pukne od tuge: Preminuo učenik osnovne škole, vijest slomila srca nastavnika i prijatelja

    June 8, 2026

    UBILA MUŽA SJEKIROM, PA GA ZAZIDALA U BURETU! Biljana je pronađena mrtva u štali, na dan njene sahrane OTKRIVENA JEZIVA TAJNA koju je čuvala TRI GODINE!

    June 6, 2026

    SVIJET NA IVICI NOVOG RATA! “Pokrenuli smo operaciju”: Stigle su najjezivije vijesti, brodovi krenuli, umiješane 3 zemlje

    June 7, 2026
    PREDSTAVLJAMO

    IZ HOLANDIJE DO PRIZNANJA U SARAJEVU Dženana Ćatić nagrađena za uspjeh u beauty industriji

    June 9, 2026

    Forest Hillside Cabin Tarčin: Sauna, jacuzzi i grijani bazen za luksuzni odmor u srcu prirode

    June 7, 2026

    Poliklinika Dijamant Sarajevo proglašena “klinikom godine” u oblasti transplantacije kose

    June 4, 2026

    Edita Džehverović osvojila prestižno priznanje „Internacionalna liderica beauty & health industrije“

    June 3, 2026

    Veliko priznanje za Dr. Ljevu: Titula „Stomatologija godine“ na manifestaciji Beauty, Health & Travel ’26

    June 3, 2026
    Pratite nas…
    • Facebook 999K
    • Twitter
    • Instagram 156K
    • YouTube
    Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Vimeo
    Sva prava pridržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.