- Priča o 22-godišnjem mladiću Artyomu iz Rusije ovih je dana obišla svijet i šokirala mnoge. Godinama je, kako se navodi, pio nekoliko energetskih napitaka dnevno kako bi mogao ostajati budan do kasno, najčešće dok je igrao videoigre.
Počelo je bezazleno – jedna limenka dnevno s 16 godina – ali s vremenom je doza narasla na tri ili više, često na prazan želudac. Tijelo takav ritam jednostavno nije moglo izdržati.
NAJČITANIJA VIJEST
Mladić (23) spasio ženu (38) koja se bacila u nabujalu rijeku
Početkom 2024. njegovo se stanje naglo pogoršalo. Osjetio je snažnu slabost, mučninu i bolove, a jednog jutra više nije mogao ustati iz kreveta. Hitno je prebačen u bolnicu gdje su liječnici utvrdili teška oštećenja nekoliko vitalnih organa.
Gušterača mu je otkazala, započela je nekroza tkiva, a ozbiljna oštećenja pronađena su i na jetri i slezeni. Posebno zabrinjavajuće bilo je oštećenje živaca u nogama, zbog čega je izgubio sposobnost hodanja.
Liječnici vjeruju da je dugogodišnje prekomjerno konzumiranje energetskih pića bilo glavni okidač njegovog stanja. Visoke razine kofeina, taurina i šećera, kombinirane s kroničnim nespavanjem i stresom, predstavljaju veliki teret za probavni, kardiovaskularni i živčani sustav. U ovom slučaju taj je teret postao prevelik.
Iako se liječnici i dalje bore da mu vrate barem dio pokretljivosti, prognoze nažalost nisu dobre. Ovaj slučaj upozorava da energetski napitci nisu bezazleni, pogotovo kada se piju svakodnevno i u velikim količinama. Posebno su rizični mladi koji ih konzumiraju kako bi duže ostali budni, često zaboravljajući da tijelo ima svoje granice.
NAJČITANIJA VIJEST
Dva brata silovala maloljetnika u Tuzli: Sud im odredio pritvor
Artyomova priča služi kao ozbiljno upozorenje: naše zdravlje ne može podnijeti tempo koji mu namećemo stimulansima. Granica postoji, a kada je prijeđemo, posljedice mogu biti nepovratne. Energetski napitci trebali bi biti iznimka – nikada svakodnevni način života.



