Iako trenutno nema slučajeva u Srbiji, postoji bojazan zbog putovanja Srba u Tanzaniju i Zanzibar, gde trenutno vlada epidemija Marburg virusa
Simptomi uključuju visoku temperaturu, glavobolju, malaksalost, proliv, povraćanje, osip i krvarenje iz svih telesnih šupljina
Povišena telesna temperatura, intenzivna glavobolja, malaksalost, uporna dijareja, povraćanje, osip, nezaustavljivo krvarenje iz svih telesnih šupljina – simptomi su opasnog Marburg virusa koji trenutno kosi sve na području Afrike.
NAJČITANIJA VIJEST:
Prve fotografije trudne Aleksandre Prijović: Svi gledaju u njen stomak i komentarišu stajling FOTO
Ovaj virus vrlo lako mogao je da nosi naziv i “Beogradski virus”. Te davne 1967. godine, kada je ovaj virus prvi put izolovan, pojavile su se dve istovremene epidemije – u Marburgu i u Beogradu. Tada je obolelo 37 osoba, a registrovano je devet smrtnih slučajeva.
- To znači da je u ovoj epidemiji smrtnost bila 24 odsto. Od tada na Afričkom kontinentu registrovan je veći broj obolelih, bilo sporadičnih slučajeva ili epidemija, u različitim zemljama: u Angoli, Demokratskoj Republici Kongo, Gani, Ekvatorijalnoj Gvineji – rekla je za TV “Pink” dr Slavica Maris, epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.
Epidemija u Zanzibaru
Iako trenutno nema registrovanih slučajeva ovog virusa na teritoriji naše zemlje, bojazan postoji, budući da mnogi Srbi idu na Zanzibar, koji je deo Tanzanije. A upravo na području Tanzanije trenutno je prijavljena epidemija Marburg virusa sa, za sada, osam smrtnih slučajeva.
![](https://ekskluziva.ba/wp-content/uploads/2025/02/image-291.png)
Virus se ne prenosi putem vazduha, već direktnim kontaktom sa sekretima zaraženih životinja ili osobama obolelim od Marburg virusa.
- Ako imamo oštećenu kožu ili sluzokožu, pa direktan kontakt sa pljuvačkom, telesnim tečnostima, urinom, stolicom. Najviše su ugrožene osobe koje borave u prostorima gde imamo prirodne rezervoare ovog virusa, to su pre svega voćni slepi miševi, odnosno slepi miševi koji se hrane voćem, njih ima po rudnicima, pećinama – ističe dr Maris.
Oboleli krvare iz svih telesnih otvora
Prema njenim rečima, oboljenje nastaje naglo.
![](https://ekskluziva.ba/wp-content/uploads/2025/02/image-293.png)
- Povišena telesna temperatura koja ide do 39-40, intenzivna glavobolja, jako izražena malaksalost, od trećeg dana mogu se javiti intenzivni vodenasti prolivi, takođe bolovi u stomaku praćeni grčevima i povraćanje. Od trećeg dana takođe može se javiti i osip, a od petog do sedmog dana se mogu javiti karakteristični simptomi za ovu bolest, po kome je ona i dobila nekadašnje ime, bila je Marburška hemoragijska groznica, kada nastaje krvarenje iz svih telesnih šupljina. Povraća se krv, krvari se iz stolice, desni, vagine, nosa, apsolutno iz svih telesnih otvora – upozorava dr Maris.
NAJČITANIJA VIJEST:
Nažalost, u velikom broju slučajeva do smrti koja se kreće do 88% slučajeva, dolazi zbog velike iskrvavljenosti.
- Ne postoji lek protiv ovog virusa, već se primenjuje suportivna terapija u smislu nadoknade tečnosti, eventualno transfuzija krvi i krvnih derivata, i svakako ovako stanje zahteva hospitalizaciju i intenzivno praćenje – zaključila je dr Slavica Maris.
Blic.rs