ATP DALAS

Kina dobila prvog osvajača ATP turnira u historiji

Jibing Vu je u finalu savladao Džona Isnera poslije 3 teška seta

Jibing Vu (Yibing Wu) je postao prvi kineski teniser koji je osvojio ATP turnir.

On je u finalu turnira u Dalasu, koje je trajalo preko tri sata, savladao Džona Isnera (John) nakon tri seta.

Sva tri seta su išla u taj-brejk. Prvi taj-brejk je pripao Isneru rezultatom 7:4.

Amerikanac je u drugom izgledao mnogo slabije i dopustio je kineskom teniseru da mu dva puta oduzme servis. Bez većih problema rezultato tog seta je glasio 7:3 u korist Jibing Vua.

Najveću zabavu su ostavili za posljednji set. Kinez je u toku taj-brejka četiri puta spašavao meč lopte, a onda je sve okrenuo u svoju korist.

Pri rezultatu 13:12 u njegovu korist, on je oduzeo servis protivniku i tako slavio na turniru.

U meču su viđene samo tri brejk lopte, od kojih niti jedna nije iskorištena.

Amerikanac Isner je pritom servirao 44 as servisa, ali ni to nije bilo dovoljno da osvoji novu, sedamnaestu, titulu u karijeri.

23-godišnji kineski teniser je tako postao prvi predstavnik svoje zemlje s ATP naslovom, nakon što je bio i prvi koji se plasirao u finale.

Prije ove sedmice Vu je imao samo šest pobjeda na ATP nivou, prije svega što je skoro 3 godine proveo oporavljajući se od niza povreda.

Ove sedmice je pobijedio Moa (Mmoh), Denisa Šapovalova (Shapovalov), Adriana Manarina (Mannarino), Tejlora Frica (Taylor Fritz) i sada u finalu Džona Isnera.