svaka čast

Košarkaši BiH pobijedili Latviju i plasirali se na Evropsko prvenstvo!

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine se plasirala na Evropsko prvenstvo! Izabranici Vedrana Bosnića su danas na Ilidži u dvorani hotela Hills u četvrtom kolu kvalifikacione grupe H savladali Latviju rezultatom 79:73 i na taj način dva kola prije kraja osigurali nastup na smotri najboljih evropskih selekcija 2022. godine.

U prvoj četvrtini večerašnjeg susreta viđena je ravnopravna borba, a naša selekcija je nakon prvih deset minuta vodila sa 20:17.

Ključnu prednost naši košarkaši su ostvarili u drugoj dionici igre koju su riješili u svoju korist rezultatom 20:11 i na poluvrijeme otišli s dvocifrenom prednošću (40:28).

U trećoj četvrtini su zadržali stečenu prednost, a u posljednjih deset minuta su ušli s vodstvom 60:45.

Latvija je uspjela stići čak i do minut četiri, no naši košarkaši su uspješno priveli susret kraju i na kraju zasluženo slavili i plasirali se na Eurobasket deseti put u historiji.

Najbolji u našoj selekciji večeras su bili Edin Atić i Kenan Kamenjaš sa po 19 poena, a dvocifreni su bili i John Roberson sa 12 i Emir Sulejmanović sa 10 poena.

Ranije je naša selekcija igrala na Eurobasketima 1993., 1997., 1999., 2001., 2003., 2005., 2011., 2013. i 2015. godine.

Naša selekcija je u kvalifikacijama zabilježila pobjede nad Latvijom dva puta (62:61 i 79:73) i Bugarskom (88:49), dok je jedini poraz upisala protiv Grčke (70:65).

Do kraja kvalifikacija naša selekcija igra protiv Grčke 19. februara i Bugarske 22. februara iduće godine.

Evropsko prvenstvo se trebalo održati u septembru 2021. godine, no zbog pandemije koronavirusa je pomjereno za septembar 2022. godine, a trebalo bi se održati u Češkoj, Gruziji, Italiji i Njemačkoj.