Čelo navlake je iza Dubrovnika prema Trebinju i tu je zapravo ta labilna zona, rekao je
Zemljotres koji je jutros pogodio pogranični dio između Crne Gore i BiH desio se na tektonskoj liniji, koja je itekako poznata stručnjacima za seizmologiju i geografiju, pojašnjava akademik Muriz Spahić, doktor geografskih nauka i bivši šef Odsjeka za geografiju na Prirodno-matematičkom fakultetu UNSA u više mandata. On dodaje da je do potresa došlo prilikom navlačenja mlađih sedimenata preko starijih naslaga.
NAJČITANIJA VIJEST:
- Čelo navlake je iza Dubrovnika prema Trebinju i tu je zapravo ta labilna zona. Jutrošnji zemljotres nije bio nimalo zanemariv. Sva ta područja u našoj zemlji imaju svoje linije, izoseiste, koje nam pokazuju moguće maksimalne zemljotrese. Tako imate područja na kojima je moguć zemljotres i do 8 stepeni po Rihteru. Zato sve što sada gradite morate osigurati od zemljotresa tolike snage, a graditi ne smijete tamo gdje već imate tektonske rasjede. Naglašavam da zemljotres ne možete prognozirati i najaviti, niti unaprijed odrediti njegovu snagu, tako da se radi o pretpostavkama i procjenama – dodaje Spahić za “Avaz”.
Već duže vrijeme upozorava na opasnost zbog izgradnje hidroelektrane Ulog kod Kalinovika, koja se nalazi na trusnoj zoni na nekoliko tektonskih rasjeda.
Hidroelektrana se gradi baš na mjestu gdje se sučeljavaju ti tektonski lomovi, koji su zamaskirani. To može biti veoma opasno i na to stalno upozoravam. Radi se o zoni od doline Neretve skroz do Metkovića. Zamislite posljedice tog vodenog talasa u slučaju rušenja te brane. Prošle godine u Libiji, u pustinji, imali smo uništenje cijelog grada i rušenje dvije brane – ističe Spahić za portal “Avaza”.
NAJČITANIJA VIJEST:
avaz.ba