Medicinsku školu Ante Kuzmanića u Zadru ove je školske godine pohađao 391 učenik. Njih 19 je palo razred, a najviše u prvim razredima – čak 15 učenika nije prošlo razred, ove podatke otkrila je direktorica škole Anita Basioli.
NAJČITANIJA VIJEST:
Znate je kao Zoricu, ali nije se oduvijek tako zvala: I prezime joj nije Brunclik
– Nije istina da je trećina učenika prvih razreda pala razred u našoj školi, kako se piše po društvenim mrežama, nego njih 13 posto. Istina je da je palo nešto više u odnosu na prošle godine. Ali, isto tako je istina da imamo veći broj razreda pa se onda, shodno s time, povećava i broj onih koji su pali. To je sve transparentno, otvoreno, mogu svi pogledati. Ovisno o razredu, brojka se kreće od četiri pa čak do devet negativnih ocjena – priča Basioli za Srednja.hr.
Na pitanje zašto je došlo do povećanja broja učenika koji su pali prvi razred, odgovorila nam je kako se radi o više razloga. Ipak, kao glavni je izdvojila ukidanje minimalnog bodovnog praga zbog velike potrebe tržišta rada za medicinskim sestrama u njihovoj županiji.
– Za potrebe našeg tržišta rada, naše Opće bolnice Zadar, upisali smo četiri razreda sestara bez bodovnog praga prošle godine. Posljednji je imao samo 48 bodova. Inicijalni ispiti koje smo proveli iz matematike, hemije, fizike, biologije, engleskog, hrvatskog su nam pokazali da jedan broj učenika upisan u prvim razredima nije zadovoljio. Većina njih je imala od 0 do plafon, pogledala sam inicijalne – 23 posto riješenosti.
Mi smo već na početku godine načelno znali što nas čeka. Došli su nam učenici iz škola gdje su iz matematike, hemije i fizike, koja je nama bitna, imali vrlo niske ocjene. Najčešće je to bila dvojka. Činjenično stanje jest da je ukidanje bodovnog praga rezultiralo ovime – kaže direktorica.
Problemi s roditeljima
Kako su na inicijalnim ispitima vidjeli da neki učenici neće samo tako proći razred u Medicinskoj školi, odlučili su to objasniti i roditeljima te su intenzivno pratili rad njihove djece tokom školske godine. Neki su ipak uspjeli savladati gradivo, no njih 15 nažalost nije. Posebice je teško kada roditelji u takvim situacijama ne žele surađivati sa školom.
– Pretposljednji dan nastave se u školi pojavljuje roditelji koji protupravno ulazi u školu, krši protokol o postupanju i ulazi na silu. Sutradan ponovno ulazi na silu u školu i ja zovem policiju da nas zaštiti. Toj osobi nije bilo jasno kako njegovo dijete pada razred. Što nije jasno ako smo zvali cijele godine da njegovo dijete ne može i da joj je teško? Palo je razred i gotovo.
Jedna majka je rekla da će pomaknuti Velebit jer njeno dijete mora proći razred. Nije pomaknula Velebit, ali koristi sve moguće načine da popravi situaciju. Kao roditelj razumijem da bi sve napravili za svoju djecu. I ja sam majka, ali ja takve stvari nikada ne bih radila – objašnjava direktorica Medicinske škole u Zadru.
Ovo je drugi slučaj u njenom mandatu da roditelji na ovakav način pokušavaju “spasiti situaciju”. Kako nam je rekla, najčešće se radi o “moćnim roditeljima” koji vrše pritisak i na nju kao direktoricu škole, ali i na nastavnike. Neki roditelji su im poslali i nadzor, ali, kaže nam, za sada nisu pronašli nikakve nepravilnosti.
“Ova škola nije laka”
NAJČITANIJA VIJEST:
– Ne želimo da nam medicinske sestre ne znaju napraviti omjer infuzije. Ova škola nije lagana za nekoga tko upiše s 48 bodova, ali ovo ni ne treba biti lagana. Oni sutra drže život i vaš i moj u rukama. Dakle, ne možemo se igrati s time. Na kraju krajeva, to je naša odgovornost. Roditelji će tjerati mak na konac i to je u redu.
Naša je odgovornost da tu djecu napravimo ljudima, da budu vrijedni radnici sutra, svima nama na korist. Možda jurišam na vjetrenjače i mi svi skupa ovdje, ali ja jednostavno se ne mogu pomiriti s time da mi dijete ne zadovolji 8-9 predmeta i da ja zatvaram oči i da to ide tako – ne ide, smatra direktorica Basioli.
crna-hronika.info