Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine donijela je danas historijsku i jednoglasnu odluku kojom se oduzima mandat Miloradu Dodiku, dosadašnjem predsjedniku entiteta Republika Srpska. Ova odluka, bez presjedanja u postdejtonskoj političkoj praksi, znači da Dodik više ne obavlja funkciju predsjednika RS-a.
NAJČITANIJA VIJEST:
TOPI SRCA: Prva fotografija Terze i malene Barbare – Tata najponosniji čovjek na svijetu…

Kako je navedeno u saopštenju CIK-a, odluka je donesena na osnovu zakonskih ovlaštenja Komisije, nakon što je Sud Bosne i Hercegovine pravosnažno osudio Dodika na jednu godinu zatvora i izrekao šest godina zabrane obavljanja javnih funkcija, uključujući mjesto predsjednika RS.
Oduzimanje mandata Miloradu Dodiku dolazi u trenutku intenzivnih političkih tenzija i pravnih procesa protiv njega na državnom nivou, što ovu odluku čini izuzetno značajnom u kontekstu političke stabilnosti u Bosni i Hercegovini.
Za sada nema zvanične reakcije iz kabineta Milorada Dodika, dok se iz institucija Republike Srpske očekuje odgovor na odluku CIK-a. Takođe, javnost s nestrpljenjem iščekuje da li će doći do žalbenog postupka pred Sudom BiH ili eventualnih blokada u radu entitetskih institucija.
Podsjećamo, Milorad Dodik je već više od dvije decenije ključna politička figura u Bosni i Hercegovini i Republiku Srpsku predvodi od 2006. godine, prvo kao premijer, potom kao predsjednik i član Predsjedništva BiH, a zatim ponovo kao predsjednik RS-a od 2022.
Današnja odluka CIK-a mogla bi predstavljati prekretnicu u političkom pejzažu zemlje, otvarajući prostor za nove institucionalne i pravne rasprave, ali i moguću promjenu kursa unutar entitetske vlasti.
NAJČITANIJA VIJEST:
Prijatelji se opraštaju od 19-godišnje Ajle: “Još jedno mlado srce prestalo je kucati prerano…”
Senzacija.ba