Close Menu
Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    Facebook Instagram YouTube X (Twitter)
    Facebook Instagram YouTube X (Twitter) WhatsApp TikTok
    Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    • Naslovna
    • Vijesti
      • Bez komentara
      • Crna hronika
      • Kolumne
      • Predstavljamo
      • Nauka
      • Tehnika
    • Paparazzo
      • Kafice
      • Šetnje
    • Intervju
      • Ankete
    • Sport
      • Nogomet
      • Košarka
      • Ostali sportovi
    • Dešavanja
      • Noćni život
      • Nagradne igre
      • Najave
      • Humanitarne akcije
    • Lifestyle
      • Fashion
      • Putovanja
      • Kuhinja
      • Porodica
      • Veze i seks
    • Auto-Moto
    Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    Početna » Dodika protjerali s konferencije u Izraelu: ‘Tu nije poželjan’. On tvrdi: ‘Osjećao sam se kao uljez’

    Dodika protjerali s konferencije u Izraelu: ‘Tu nije poželjan’. On tvrdi: ‘Osjećao sam se kao uljez’

    March 28, 2025
    Facebook Twitter WhatsApp Email
    Share
    Facebook Twitter WhatsApp Email

    Izraelski dužnosnici obavijestili su Dodika da više nije poželjan na događaju, zbog čega je on u pratnji svoje delegacije napustio konferenciju

    Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik najavio je u četvrtak u Izraelu kako se narednog tjedna planira vratiti u Bosnu i Hercegovinu. Sud Bosne i Hercegovine izdao je u srijedu nalog za njegovo uhićenje, a trenutno nalazi u Izraelu na konferenciji koju organizira izraelski ministar za dijasporu i borbu protiv antisemitizma Amichai Chikli.

    NAJČITANIJA VIJEST:

    Sve maske su pale: Poznati pjevač otkrio kako ga je Miroslav sabotirao, a Snežana mu okrenula leđa bez riječi

    Izraelski dužnosnici obavijestili su Dodika da više nije poželjan na događaju, zbog čega je on u pratnji svoje delegacije napustio konferenciju. O tome je pisao i izraelski medij Israel Hayom, poznat po bliskim vezama s tamošnjim premijerom Benjaminom Netanyahuom.

    The Jewish Chronicle, najstariji židovski list na svijetu, također je ranije izrazio ogorčenost zbog odluke izraelske vlade da Milorada Dodika pozove na međunarodnu konferenciju o antisemitizmu koja se održava u Jeruzalemu. Navode da je taj potez sramotan i moralno neprihvatljiv, s obzirom na to da Dodik negira genocid u Srebrenici.

    • Kako je moguće da država koja njeguje sjećanje na žrtve Holokausta poziva osobu koja negira masovne zločine nad Bošnjacima? – stoji u objavi, navodeći da se Izrael ovakvim potezima cinično ruga muslimanskim žrtvama genocida.

    I The Jerusalem Post objavio je članak da je Dodik prošle srijede na vlastiti zahtjev zatražio ekskluzivni intervju za taj medij.

    I The Jerusalem Post objavio je članak da je Dodik prošle srijede na vlastiti zahtjev zatražio ekskluzivni intervju za taj medij

    Njegovi predstavnici su nam se obratili prije njegovog puta u Izrael, tražeći platformu za direktni razgovor s Izraelcima i širim židovskim svijetom – piše te navodi da je svrha intervjua na kojoj se Dodik bazirao bila podići svijest o rastućem antisemitizmu te naglasiti ono što on opisuje kao povijesnu vezu između srpskog i židovskog naroda.Ipak, Dodik je napustio jerusalemsku konferenciju o antisemitizmu naglo nakon samo sat vremena.- Došao sam u Izrael govoriti protiv antisemitizma. Umjesto toga, otkrio sam da nisam dobrodošao, već gost koji se osjećao kao uljez – rekao je Dodik, navodi novinar The Jerusalem Posta.

    Dodik je na konferenciji u Izraelu malo govorio o antisemitizmu i holokaustu, spominjao koncentracijski logor Jasenovac tvrdeći kako je tamo ubijeno 500 tisuća Srba uz konstataciju kako su ustaše u NDH činile zločine gore i od nacističkih, te hvalio politiku Donalda Trumpa kojeg je proglasio “osloboditeljem svijeta”. Iskoristio je priliku i kako bi se požalio zbog problema koje ima s pravosuđem u BiH, tvrdeći kako je sve to “podvala koja se zove muslimanski nacionalizam i šovinizam prema Srbima”.- Žele me spriječiti da idem u posjete, da se sastajem s državnicima i da me na taj način izoliraju pa da onda pričaju kako se ja ne mogu ni s kim sastati. To je sarajevski ‘pasjaluk’ (jal) koji nije ništa nepoznato. Na nama je da se borimo. Јa nemam namjeru odustati. Imam još dovoljno godina života da se izborim za adekvatan status RS – kazao je.

    U Izrael je otputovao u utorak iz Beograda, a okolnosti pod kojima je prešao granicu unatoč internoj tjeralici koja je za njim raspisana još su predmetom istrage Granične policije BiH. 

    Nakon što se javio iz Izraela, Tužiteljstvo BiH je zatražilo da se za njim raspiše međunarodna tjeralica, a Sud BiH u srijedu je to prihvatio i njihov nalog da se to učini poslan je Glavnom tajništvu Interpola u Lyonu gdje se sada provjerava jesu li ispunjene sve pretpostavke da tjeralica postane pravomoćna i kao takva proslijeđena svim državama-članicama koje onda imaju obvezu uhititi Dodika i izručiti ga BiH

    Osim Dodika, sud Bosne i Hercegovine izdao je nalog za uhićenje i Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske. On se prethodno nalazio u Srbiji, ali se u međuvremenu vratio u Bosnu i Hercegovinu. Nalozi su proslijeđeni Interpolu, čime se otvara mogućnost međunarodne pravne akcije. Političke tenzije unutar Bosne i Hercegovine rastu, dok Republika Srpska nastavlja s politikom konfrontacije prema državnim institucijama.

    NAJČITANIJA VIJEST:

    Sve maske su pale: Poznati pjevač otkrio kako ga je Miroslav sabotirao, a Snežana mu okrenula leđa bez riječi

    Situacija predstavlja ozbiljan izazov za Daytonski mirovni sporazum iz 1995. godine, koji je omogućio prekid rata u kojem je stradalo oko 100.000 ljudi, dok su milijuni bili prisiljeni napustiti svoje domove. Zapadne sile ocjenjuju Dodikove poteze kao izravno kršenje tog sporazuma, što bi moglo dovesti do novih pritisaka i sankcija protiv njega i njegovih suradnika.

    24sata.hr

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Email

    Vezane vijesti

    Emina Malić bodri Zmajeve na Mundijalu: Srebreničanka koja je SAD zamijenila Bosnom

    June 25, 2026

    Nesrećna Suzana molila da joj ne puštaju muža pijanicu, sudije je IGNORISALE: Pustili su ga na slobodu, a on je ZVJERSKI UBIO (FOTO)

    June 25, 2026

    STIGLE NAJCRNJE VIJESTI Preminuo radnik koji je pao sa gradilišta: Istražuju se okolnosti nesreće

    June 25, 2026
    NAJČITANIJE DANAS

    Najponosnije majke Bosne i Hercegovine: Mama Alajbegovića zaplakala u zagrljaju Džekine majke

    June 25, 2026

    Velika pobjeda reprezentacije Bosne i Hercegovine donijela je mnogo radosti navijačima širom zemlje, ali i…

    Teška nesreća na proslavi u Sarajevu: Mladić (21) ispao sa krova vozila u pokretu, ljekari mu se bore za život

    June 25, 2026

    Ovo je 15-godišnjak koji je preminuo nakon pada s električnog romobila: Posljednji ispraćaj u subotu

    June 25, 2026

    Sabahudin iz Krajine i dalje na liječenju: Ubio majku, pa pojeo dijelove tijela. Kazao da su ga na to nagovorili džini

    June 24, 2026

    Estrada uz Zmajeve: “Pjevaj Bosno”

    June 25, 2026
    Najnovije

    Emina Malić bodri Zmajeve na Mundijalu: Srebreničanka koja je SAD zamijenila Bosnom

    June 25, 2026

    Nesrećna Suzana molila da joj ne puštaju muža pijanicu, sudije je IGNORISALE: Pustili su ga na slobodu, a on je ZVJERSKI UBIO (FOTO)

    June 25, 2026

    STIGLE NAJCRNJE VIJESTI Preminuo radnik koji je pao sa gradilišta: Istražuju se okolnosti nesreće

    June 25, 2026

    Velika tragedija: Preminuo fudbaler koji je danima bio u stanju moždane smrti

    June 25, 2026

    Stravična nesreća u Sarajevu: Jurcao, izletio sa ceste pa završio na krovu. Gospođe za dlaku izbjegle smrt

    June 25, 2026
    NAJČITANIJE ZADNJIH 7 DANA

    HITNO UPOZORENJE MUP-A “Držite djecu na oku!”

    June 20, 2026

    Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije apelovalo je na građane da budu izuzetno oprezni tokom sezone kupanja…

    Stravično otkriće: Šta je Nermina prijavila policiji samo dva dana prije nego što je ubijena?

    June 23, 2026

    Horor kod srpske granice: Drogirao kćerku i njenu drugaricu, a onda dijete silovao!

    June 19, 2026

    Otkriveni detalji zločina: Safet jurio po kući da ubije suprugu Nerminu, pa joj presudio u dvorištu

    June 22, 2026

    Femicid kod Gračanice: Safet usmrtio Nerminu pa presudio sebi

    June 22, 2026
    PREDSTAVLJAMO

    IZ HOLANDIJE DO PRIZNANJA U SARAJEVU Dženana Ćatić nagrađena za uspjeh u beauty industriji

    June 9, 2026

    Forest Hillside Cabin Tarčin: Sauna, jacuzzi i grijani bazen za luksuzni odmor u srcu prirode

    June 7, 2026

    Poliklinika Dijamant Sarajevo proglašena “klinikom godine” u oblasti transplantacije kose

    June 4, 2026

    Edita Džehverović osvojila prestižno priznanje „Internacionalna liderica beauty & health industrije“

    June 3, 2026

    Veliko priznanje za Dr. Ljevu: Titula „Stomatologija godine“ na manifestaciji Beauty, Health & Travel ’26

    June 3, 2026
    Pratite nas…
    • Facebook 999K
    • Twitter
    • Instagram 156K
    • YouTube
    Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Vimeo
    Sva prava pridržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.