Close Menu
Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    Facebook Instagram YouTube X (Twitter)
    Facebook Instagram YouTube X (Twitter) WhatsApp TikTok
    Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    • Naslovna
    • Vijesti
      • Bez komentara
      • Crna hronika
      • Kolumne
      • Predstavljamo
      • Nauka
      • Tehnika
    • Paparazzo
      • Kafice
      • Šetnje
    • Intervju
      • Ankete
    • Sport
      • Nogomet
      • Košarka
      • Ostali sportovi
    • Dešavanja
      • Noćni život
      • Nagradne igre
      • Najave
      • Humanitarne akcije
    • Lifestyle
      • Fashion
      • Putovanja
      • Kuhinja
      • Porodica
      • Veze i seks
    • Auto-Moto
    Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    Početna » Dunav raste iz minuta u minut, slijede kritični dani: Poznato i stanje Save, Tise i Morave

    Dunav raste iz minuta u minut, slijede kritični dani: Poznato i stanje Save, Tise i Morave

    September 21, 2024
    Facebook Twitter WhatsApp Email
    Share
    Facebook Twitter WhatsApp Email

    Poplavni talas u centralnoj Evropi odneo je najmanje 15 života

    Vodostaj Dunava ubrzano raste na delu toka kroz Srbiju. Najugroženija su vikend naselja kod Bezdana i Apatina.

    NAJČITANIJA VIJEST:

    Aneli je prije plastičnih operacija bila ljepotica, ove stare fotgrafije su dokaz za to (FOTO)

    Za poplavni talas se sprema i Novi Sad, ali se ne očekuje da će Dunav dostići granicu vanredne odbrane od poplava. Budimpešta očekuje vrh poplavnog talasa, prenosi RTS.

    Hidrolog Dejan Vladiković rekao je za da se vrh talasa na ulazu u Srbiju očekuje 25. septembra i da će trajati od sedam do deset dana, ali da će biti oko 60 centimetara niži u odnosu na 2013. godinu.

    Podaci Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) pokazuju da je vodostaj Dunava u porastu i da je trenutno najveći kod Apatina gde iznosi 590 cm, dok će u sredu porasti na 690 cm i time prevazići granicu redovne odbrane od poplave koja iznosi 600 cm, a granica vanredne odbrane je 750 cm. Takođe, kod Bezdana vodostaj trenutno iznosi 574 cm, a u sredu će dostići čak 678 cm. Granica redovne odbrane od poplave je 500, a vanredne odbran eod poplave 700 cm.

    Informacija o stanju voda

    – Vodostaj Dunava je u porastu sa tendencijom porasta naredna četiri dana. Vodostaj Tise je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg kolebanja naredna četiri dana. Vodostaj Save je u manjem opadanju sa tendencijom manjeg opadanja naredna četiri dana. Vodostaj Velike Morave je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg kolebanja naredna dva dana. Vodostaji na Dunavu su u domenu visokih i srednje visokih, na Savi u domenu srednje visokih, na Tisi u domenu srednjih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti za ovo doba godine – navodi se na sajtu RHMZ.

    Temperature vode na rekama u Srbiji

    • Dunav oko 13.6 stepeni
    • Sava oko 17.6 stepebni
    • Velika Morava oko 17.8 stepeni
    • Tisa oko 19.8 stepeni i na banatskim vodotocima oko 16.0, što je oko prosečnih vrednosti temperatura vode za ovo doba godine

    Informacija o stanju voda

    • Redovna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj na reci dostigne propisanu granicu (koja je određena za svaki rečni sektor) i ima tendenciju daljeg porasta. Redovnu odbranu od poplava proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno osmatranje i praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata.

    NAJČITANIJA VIJEST:

    Vjerena Marija Šerifović! Pjevačica brže-bolje pokazala prsten (FOTO)

    • Vanredna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj dostigne propisanu granicu i ima tendenciju daljeg porasta, ili kada to zahtevaju drugi razlozi (dugo trajanje vodostaja iznad granice redovne odbrane, stanje nasipa i objekata, nastupanje opasnosti od nagomilavanja leda i dr.). Vanrednu odbranu proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno praćenje stanja odbranbenih nasipa i objekata i otklanjanje negativnih pojava na njima. U slučaju da dođe do prelivanja ili nekontrolisanog proboja nasipa kao i kontrolosanog prosecanja nasipa, proglašava se vanredno stanje. Vanredno stanje proglašava nadležna ugrožena opština, a podrazumeva izgradnju lokalizacionih nasipa, evakuaciju stanovništva i dr. U vreme trajanja odbrane od poplava Hidrološka služba Republičkog hidrometeorološkog zavoda uvodi vanredna hidrološka osmatranja, dodatno dostavljanje podataka, hidroloških i meteoroloških informacija i prognoza subjektima odbrane od poplava i javnosti.

    Podsetimo, jake poplave koje su izazvale obilne padavine u centralnoj Evropi prošlog vikenda napravile su totalni haos i odnele najmanje 15 života.

    kurir.rs

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Email

    Vezane vijesti

    Vjenčanje kakvo se ne viđa svaki dan: Bakir po Amelu stigao u okićenom šleperu

    May 13, 2025

    “POBIJEDIT ĆE ANĐELA ĐURIČIĆ” Ana raskrinkala tajne produkcije rijalitija: “Opleo je to Karić, sigurno”

    May 13, 2025

    VIDEO / “POBIJEDIT ĆE ANĐELA ĐURIČIĆ” Ana raskrinkala tajne produkcije rijalitija: “Opleo je to Karić, sigurno”

    May 13, 2025
    NAJČITANIJE DANAS

    PREKID SARADNJE NAKON 20 GODINA Jelena Karleuša iznenadila saopštenjem, ovaj čovjek će sada raditi sa njom

    May 13, 2025

    Jelena Karleuša zamenila saradnike Jelena Karleuša izdala je zvanično saopštenje na društvenoj mreži Facebook u…

    “POBIJEDIT ĆE ANĐELA ĐURIČIĆ” Ana raskrinkala tajne produkcije rijalitija: “Opleo je to Karić, sigurno”

    May 13, 2025

    Aleksandra Mikić (25) poslije ujeda komarca bori se za život: Hrani se preko sonde, diše na cijev

    May 13, 2025

    Mladić seksualno zlostavljao stariju ženu: Jezivu scenu snimile nadzorne kamere!

    May 13, 2025

    SUSRET MARIJE I DŽEJLE NA GRANDU KOJI SU SVI IŠČEKIVALI! Šerifovićka proletjela kao furija, a evo šta je rekla Ramovićka, ovi detalji će sve zanimati

    May 13, 2025
    Najnovije

    Vjenčanje kakvo se ne viđa svaki dan: Bakir po Amelu stigao u okićenom šleperu

    May 13, 2025

    “POBIJEDIT ĆE ANĐELA ĐURIČIĆ” Ana raskrinkala tajne produkcije rijalitija: “Opleo je to Karić, sigurno”

    May 13, 2025

    VIDEO / “POBIJEDIT ĆE ANĐELA ĐURIČIĆ” Ana raskrinkala tajne produkcije rijalitija: “Opleo je to Karić, sigurno”

    May 13, 2025

    PREKID SARADNJE NAKON 20 GODINA Jelena Karleuša iznenadila saopštenjem, ovaj čovjek će sada raditi sa njom

    May 13, 2025

    Aleksandra Mikić (25) poslije ujeda komarca bori se za život: Hrani se preko sonde, diše na cijev

    May 13, 2025
    NAJČITANIJE ZADNJIH 7 DANA

    Prekinut koncert Milice Pavlović u Sarajevu, ona završila u suzama kad je shvatila šta se dešava: “Za tebe…”

    May 11, 2025

    Završni šou Milice Pavlović u okviru turneje “Lav” u Sarajevu prekinut je u jednom trenutku,…

    Haos u Zagrebu! Saša Mirković prebijen i krvav leži ispred hotela! (UZNEMIRUJUĆE)

    May 10, 2025

    Detalji pokušaja hapšenja Stevandića: “Policija mu napravila sačekušu a šef policije je SNSD-ovac”

    May 10, 2025

    Katarina Grujić objavila saopštenje o rastanku: Došlo je vrijeme da se rastanemo, razlozi su…

    May 9, 2025

    Mladić seksualno zlostavljao stariju ženu: Jezivu scenu snimile nadzorne kamere!

    May 13, 2025
    PREDSTAVLJAMO

    Nejra Beauty Studio – Mjesto gdje ljepota počinje, a samopouzdanje raste

    May 11, 2025

    “Mašinsko pranje tepiha Aladin” – Vaš saveznik za čiste i mirisne tepihe

    April 25, 2025

    AMAZINGA – Mjesto gdje zabava počinje i nikada ne prestaje

    April 22, 2025

    Poznajete li ovog pjevača? Upravo je izbacio novu pjesmu!

    April 7, 2025

    Adnan Babajić objavio novu pjesmu i spot: “Lome me sjećanja”

    April 2, 2025
    Pratite nas…
    • Facebook 999K
    • Twitter
    • Instagram 156K
    • YouTube
    Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Vimeo
    Sva prava pridržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Ad Blocker Uključen!
    Ad Blocker Uključen!
    Naša web stranica opstaje zahvaljujući prikazivanju online oglasa. Podržite nas tako što ćete isključiti svoj Ad Blocker.