Hrabra majka Sara Bero, koja ima tri devojčice, bliznakinje Irmu i Ildu (16), koje imaju Daunov sindrom i ćerku Inu, borila se sa predrasudama okoline. Ipak, toplina i ljubav jedne majke, sve su pobedili. Njen odnos prema njenoj deci i kvalitet života za koji se borila niko nije mogao da naruši, a ljudi su išli daleko.
Sara je u više navrata i sama pričala kroz šta je prošla.
NAJČITANIJA VIJEST:
- Ima dosta pomaka u odnosu prema deci sa Daunovim sindromom. Ja tvrdim da iz godine u godinu zahvaljajući medijima i uticajnim osobama dolazi do dobrih rezultata u smislu prihvatanja i razumevanja. To mnogo znači nama kao roditeljima. Promenilo se dosta toga i u medicini i u roditeljstvu. Roditelji su počeli da tu decu uključuju u razne aktivnosti, fizičke i psihičke i zbog toga danas ima dosta uspešnih osoba sa Daunovim sindromom širom sveta – rekla je Bero.
Osvrnula se i na važnost prihvatanja dece od strane roditelja.
- Čak i danas, u 21. veku imamo roditelje koji teško prihvataju svoje dete. Ja kažem da je jako bitno da mi kao roditelji prihvatimo svoje dete, a onda da ga prihvati i okolina. Ako mi sakrivamo svoje dete, prvi put kad ga izvedemo negde logično je da ga drugi neće prihvatiti. Meni smeta kad mi kažu mama heroina, kraljica, jer je ništa specijalno ne radim osim što volim svoju decu kao i svaka druga majka – iskreno je rekla tada Sara.
Suočila se sa jezivim uvredama
Sara se osvrnula i na jezive uvrede koje je dobijala na račun njene dece.
- Nažalost susrećemo se i sa negativnim komentarima. To je i dan danas prisutno u smislu komentara: “Džaba ti lepa kosa i izgled kad rađaš defekte!” Više tu ima nerazumevanja od osoba koje imaju decu. Nećete verovati, ali ovaj komentar sam dobila od jedne majke. Od tinejdžera sam dobila pitanje: Gde čuvaš te bulterijere?! – ispričala je Sara za Kurir.
U oktobru imala operaciju
Sara je u oktobru 2024. imala i jednu hitnu operaciju, međutim, to je nije pokolebalo.
– Nisam do sada govorila o operaciji, ali vama moram. Operisala sam matericu, grlić i bešiku u Beogradu. Jako sam srećna što sam imala tu čast da mi operaciju radi doktor Ilić koji je odradio odlično iako je bila jako komplikovana i trajala oko tri sata, on se potrudio i sačuvao mi matericu – kazala je tada Sara.
– Bila sam jako malaksala, imala sam vrtoglavice i odlučila da uradim nalaze, hemoglobin mi je bio 60, radila sam pretrage i završila na hematološkom odeljenju, gde sam primila šest jedinica krvi, ali se moje stanje nije poboljšavalo. U jednom trenutku mi je hemoglobin bio 52, pritisak 70/60, nisam imala kiseonika i tada sam završila u urgentnom centru Beograd, gde su nakon detaljinih analiza predložili hitnu operaciju – kaže Sara.
NAJČITANIJA VIJEST:
– Kada su mi rekli da moram na operaciju, rekla sam im da moram prvo otići kući, barem na dan da vidim decu i da ću se vratiti u nedjelju kada sam i primljena na odjeljenje. Prosto sam morala da izgrlim i izljubim moje krofnice, postojala je doza straha, šta ako se ne probudim i nešto se iskomplikuje. Samo sam razmišljala o deci. Ova godina je bila jako teška za mene, ni prethodne nisu bile lake, ali su se ove godine desile neke neplanirane stvari, neka velika iskušenja koja te itekako pomere – kazala je Sara, te dodala da joj je naveća podrška porodica.
– Snagu da Bog, prosto uvek je uz mene kad mi je bio najpotrebniji, svih ovih 16 godina. Moja porodica, moj otac, majka, prijatelji, kao i moj dugogodišnji partner – kazala je Sara za magazin “Azra”.
Blic.rs