Ekskluzivnom, retrospektivnom, jubilarnom izložbom iz muzejskih zbirki “Naša baština” na svečani način Muzej Sarajeva obilježava jubilej 75. godina postojanja i rada na čuvanju, prikupljanju, zaštiti i prezentaciji materijalnog i duhovnog naslijeđa Sarajeva i BiH.
Ova spektakularna izložba više je od galerijskog prikaza muzejskih eksponata ona je simbolična priča o našim precima koji su stvorili kulturno-historijsko naslijeđe ostavivši nama da ga čuvamo i reprezentiran na dostojan način.
Muzej Sarajeva je pokazao spoj modernog i tradicionalnog, kulturnog i obrazovnog, naučnog i umjetničkog, duhovnog i materijalnog. Na izložbi u Gazi Husrev-begovom hanikahu predstavljeno je 140 eksponata iz 10 muzejskih zbirki želeći na sveobuhvatan način upoznati posjetitelje sa neprocjenjivim bogatstvom koje Muzej posjeduje i čuva od zaborava.
Na otvorenju izložbe govorio je promotor dr. Edin Urjan Kukavica koji je dao fenomenološko obrazloženje važnosti Muzeja Sarajeva u kontekstu dekultivizacije društva, dok je violončelistica Lidija Paulin svojim muziciranjem na temu Sarajeva obojila ambijent svježinom zvuka. Iza ovog velikog poduhvata su stajali i resorno ministarstvo Kantona Sarajevo kojeg uspješno vodi ministar Kenan Magoda, jer se brine i zalaže za konsolidiranje kulturnih institucija, među kojima je Muzej Sarajeva dobio iznimnu podršku i motivaciju da napravi veliki zaokret prema uspostavljanju novih tehnologija i primjeni suvremenih muzeoloških tendencija.
Ministar Magoda je istakao da je Muzej Sarajeva zahvaljujući stalnoj interakciji Ministarstva i direktorice Indire Kučuk-Sorguč uspješno krenuo u obnovu muzejskih ovjekata i reformu načina razmišljanja o muzejima kao turističkim i kulturnim oazama koji nisu elitna društva nego su dostupni svima.
Federalna ministrica prof. dr. Jasna Duraković je naglasila važnost uključivanja obrazovnog sustava u muzejsku pedagogiju i uvođenja školama obavezne pedagoške norme redovnih posjeta muzejima.
Veliki broj posjetitelja na otvorenju je podijelilo s autorima postavke radost ove posebne prezentacije.
Eksponati pričaju priče o tome ko su bili prvi sarajevski ljekarnici, kako su bozadžije pravile i prodavale bozu, šta su Sarajke donosile u miraz, gdje je završila prva “Vječna vatra”, u čemu se kuhalo, kako ugošćavalo, čime smo se ponosili, kako smo se odijevali, kad su umijeće obrade metala i likovna umjetnost ušli u sve pore sarajevskog društva, kome su naslikani prvi portreti, te ko je sve od značajnih svjetskih ličnosti posjetio Muzej Sarajeva…
– Ovaj projekat predstavlja kulturno-historijske vrijednosti iz muzejskih zbirki (umjetnička, arheološka, etnološka, antropološka, zbirka austrougarskog perioda, orijentalna, muzička, jevrejska, zbirka starih zanata, 20. stoljeća, urbane i osmanske arheologije, fotografije, starog oružja, novca, pomoćnih predmeta, legata i dr.) koje interpretira na novi način, osvjetljujući dio sarajevske i bosanskohercegovačke prošlosti koju nismo u ovom obimu i polivalentnosti imali priliku vidjeti na ranijim ekspozicijama i događajima. Ukupan broj klasificiranih, obrađenih i prikazanih eksponata na ovoj jubilarnoj izložbi je 190 – istakla je jedna od autorica izložbe i direktorica Muzeja Sarajeva, Indira Kučuk Sorguč.
Ova jedinstvena izložba bit će otvorena do 31. oktobra svaki dan osim nedjelje od 10 do 18 sati.
Partneri na projektu su: Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajeva, Federalno ministarstvo kulture i sporta, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, Historijski arhiv Sarajeva, Hayat TV, RSG, FTV, TVSA, Nova BiH, Fena, Visit Sa, Aria Mall i BH Telecom. Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo Kenan Magoda Visit Sarajevo Hayat.ba Gazi Husrev-begova medresa Historijski arhiv Sarajevo BH Telecom Federalno ministarstvo kulture i sporta Medžlis Islamske zajednice Sarajevo ARIA RSG Media.
senzacija.ba