U Memorijalnom centru Potočari klanjana je dženaza i obavljen je ukop još sedam žrtava genocida u Srebrenici koji se desio 11. jula 1995. godine.
Među danas ukopanima su ukopani i dvojica mladića, Senajid Avdić i Hariz Mujić, koji su rođeni 1976. godine. U trenutku ubistva su imali svega 19 godina.
NAJČITANIJA VIJEST:
Kome će pripasti sedmoro djece nakon smrti majke? Zoranu uzeo tumor, tetka otkriva potresne detalje
Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su u masovnim grobnicama, premještanim da bi se sakrili tragovi zločina.
Uz njih, danas su ukopani i Fata Bektić (1928), koja je ove godine najstarija žrtva genocida, zatim Hasib Omerović (1961), Sejdalija Alić (1961), Rifet Gabeljić (1964) i Amir Mujčić (1964).



Prema podacima Instituta za nestale osobe BiH, žrtve genocida pronađene su u 87 masovnih i blizu 1.000 zajedničkih i pojedinačnih grobnica.
Prema riječima glasnogovornice Instituta Emze Fazlić, traga se za još 7.581 osobom, a od toga se oko 1.000 žrtava vodi kao nestalo u vezi sa Srebrenicom.
Genocid počinjen u Srebrenici potvrđen je presudama Međunarodnog suda pravde (ICJ), Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (ICTY) te Suda Bosne i Hercegovine.
Za zločine počinjene u julu 1995. godine dosada su osuđene 54 osobe, koje su dobile zbirnu kaznu od 781 godinu zatvora, uključujući i pet doživotnih zatvorskih kazni.



Među osuđenima se nalaze ključne ličnosti tadašnjeg političkog i vojnog vrha Republike Srpske i Vojske Republike Srpske.
NAJČITANIJA VIJEST:
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela je Odluku kojom se 11. juli 2025. godine, Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, proglašava Danom žalosti u Federaciji BiH.
Klix.ba