Trogodišnji dečak G.S. iz Niša preminuo je od teških opekotina 28. januara 2022. godine a suđenje njegovoj majci Tamari S. (35) koja se tereti za kršenje porodičnih obaveza iz člana 198. Krivičnog zakonika još nije okončano.
Postupak protiv nje vodi se pred Osnovnim sudom u Nišu bez prisustva javnosti a Tamari preti sedam godina zatvora koliko je zatražilo Osnovno javno tužilaštvo u Nišu.
NAJČITANIJA VIJEST:
MUK U DOBOJU Srđan, Biljana i njihova Ana ispraćeni na vječni počinak
Tamarin branilac advokat Miroslav Ristić kaže da ne može da iznosi detalje glavnog pretresa sem da je na poslednjem suđenju saslušana majka optužene D.T. koja je iznela navode u cilju odbrane svoje kćeri te da su ranije saslušani veštaci neuropsihijatri koji su se bavili uračunljivošću majke stradalog deteta.
Glavni pretres odložen je za sredinu maja kada će biti saslušan veštak psiholog. On će izneti nalaz i mišljenje o Tamarinom psihičkom stanju što je od ključnog značaja za postojanje njene odgovornosti. Od početka postupka mi smo na stanovištu da ona zbog svog stanja nije krivično odgovorna – rekao je Ristić.
Sud pokušava da utvrdi ko je kriv za smrt mališana koji je zatečen mrtav u stanu svoje bake ulici Nova železnička kolonija gde je Tamara boravila sa svoje troje dece. Obe su isprva tvrdile da je mališan izmakao njihovoj pažnji dok su hranile i oblačile ostalo dvoje dece Tamarine dece. Govorile su da je dečak nakon povređivanja bio živ te da su ga namazale mašću za opekotine a da su primetile da ne diše tek oko tri sata ujutro. Međutim, na saslušanju pred Osnovnim javnim tužilaštvom Tamara se branila ćutanjem a njena majka je promenila iskaz. Ona je kazala da nisu bile prisutne u vreme povređivanja trogodišnjaka, odnosno da su u to vreme bile u Centru za socijalni rad. Prema navodima D.T., njena jedanaestogodišnja ćerka je bila ta koja je kupala mališane i G.S. poparila vrelom vodom Njene navode potvrdila je i jedanaestogodišnjakinja koja ima status posebno osetljivog svedoka. Istu izjavu D.T. je iznela i na poslednjem glavnom pretresu. Kako saznajemo, ona je istakla da im je to bilo prvi put da ostavljaju decu samu ali da su morale do Centra za socijalni rad te da ne zna šta se desilo u njihovom odsustvu, odnosno kako se mališan popario.
Obdukcija je pokazala da je trogodišnjak zadobio bezuslovno smrtonosne povrede jer je imao duboke opekotine na preko 90 odsto tela. Nalaz patologa doveo je u sumnju navode da je dečak bio živ još nekoliko sati nakon povređivanja.Tamara je veštačena odmah posle nesreće i ustanovljeno je da je privrremeno procesno nesposobna, Sledeće psihijatrijsko veštačenje pokzalo je da je u stanju da prati sudski postupak pa je Osnovno javno tužilaštvo 28. decembra 2022. godine protiv Tamare podnelo optužni predlog, predložilo je da je sud oglasi krivom i osudi na kaznu zatvora u trajanju od sedam godina.
Tamara je nekoliko puta veštačena zbog sumnje da nije u stanju da prati suđenje zbog svog psihičkog stanja da bi komisija veštaka krajem 2023.godine ustanovila da je sposobna da joj se sudi.
NAJČITANIJA VIJEST:
Muž ubio ženu pred djetetom? Jeziv snimak, policija ga vezanog izvodi, muk ispred zgrade
U vreme kada je mališan stradao njegov otac G.S. bio je u pritvoru zbog neovlašćene proizvodnje i stavljanja i promet opojnih droga i nedozvoljenog držanja oružja i eksplozivnih materija. Nakon izlaska iz pritvora on je bezrezervno stao uz svoju suprugu. Krajem 2022. godine na osnovu sporazuma o priznanju krivičnog dela pravnosnažno je osuđen na četiri godine zatvora za oba krivična dela. S obzirom na to da se jednom roditelju sudi a drugi je u zatvoru, brigu o njihovo dvoje maloletne dece preuzeo je niški Centar za socijalni rad.
Telegraf.rs