Svaka obitelj ima svoje posebne osobitosti, vrline i mane, no obitelj Ulas je privukla pažnju znanstvenika zbog nečega iznimno neobičnog. Ovi članovi obitelji, smješteni u zabačenom turskom selu, godinama su bili predmet znanstvene znatiželje zbog svog neobičnog načina kretanja – hodanja četveronoške.
Početkom 2000-ih, znanstvenici su objavili istraživanje o petorici braće i sestara Ulas, primjećujući njihov neobičan način puzanja, nalik hodanju medvjeda. Razlozi ove anomalije nisu u potpunosti razjašnjeni, a dok su neki stručnjaci sugerirali genetski problem, drugi su odbacili ideju o postojanju specifičnog “hodajućeg gena”.
NAJČITANIJA VIJEST:
Profesor Nicholas Humphrey iz London School of Economics (LSE) osobno je istraživao ovu obitelj. Majka i otac Ulas imali su čak 18 djece, od kojih je samo šestero rođeno s ovim neobičnim načinom kretanja, piše Indy100.
Tražili objašnjenje
Iako su neki stručnjaci pretpostavljali genetske uzroke, Humphrey je primijetio da svi pogođeni članovi imaju određeno oštećenje mozga, što samo po sebi ne objašnjava ovaj neobični stil hodanja: “Druga djeca koja imaju oštećen mali mozak, čak i djeca koja nemaju mali mozak, još uvijek mogu hodati uspravno”, rekao je Humphrey.
Dokumentarac “60 Minutes” opisuje Ulase kao “kariku koja nedostaje između čovjeka i majmuna”. Iako nitko još nije otkrio točan uzrok ovog neobičnog fenomena, Humphrey je sugerirao da bi njihov način hodanja mogao imati veze s poviješću naše evolucije, posebno u manipulaciji alatima.
Humphrey je također primijetio da Ulasi hodaju na dlanovima, za razliku od čimpanzi i gorila koji koriste zglobove prstiju. Ovo se odstupanje sugerira kao ključno za razumijevanje ljudske evolucije, jer bi očuvanje spretnosti prstiju omogućilo manipulaciju alatima.
‘I čimpanze si uništavaju prste’
“Ono što je značajno u vezi s tim je da čimpanze uništavaju svoje prste hodajući tako. Ova su djeca zadržala svoje prste vrlo spretne, na primjer, djevojčice u obitelji znaju heklati i vezati”, rekao je Humphrey za web stranicu BBC News još 2006. kada je BBC emitirao vlastiti dokumentarac o obitelji.
“Mislim da je moguće da je ono što vidimo u ovoj obitelji nešto što odgovara vremenu kada nismo hodali kao čimpanze, već je to bio važan korak između silaska s drveća i postajanja potpuno dvonožnim”, dodaje birtanski profesor.
NAJČITANIJA VIJEST:
Humphrey je otkrio i kako je za djecu nabavio okvire da nauče hodati na dvije noge: “Djeca koja nikada nisu koraknula uspravno na dvije noge koristila su ovaj okvir za hodanje po sobi s takvim oduševljenjem na licima i osjećajem postignuća”, rekao je. Iako su ovi članovi obitelji svojim neobičnim hodanjem izazvali znatiželju, nije se pronašlo jednoznačno objašnjenje za ovaj fenomen.
VIDEO POGLEDAJTE OVDJE.
Dnevno.hr