Lejan je preminula 1. februara u 15. godini života, tragična vijest ostavila je njene najbliže u dubokoj boli.
Tugom okovano Sarajevo danas je ispratilo mladu Lejan Asotić koja je preminula 1. februara u 15. godini života.
Tragična vijest ostavila je njene najbliže u dubokoj boli, a od Lejan se s tugom opraštaju porodica, prijatelji i svi koji su je poznavali.
NAJČITANIJA VIJEST:
(FOTO) SARAJEVO OKOVANO TUGOM Poznat termin dženaze mlade Lejan (15)
Oglasio se otac Lejan Asotić
Otac Lejan Asotić, Enes, oglasio se nakon tragedije potresnim riječima i objavio fotografiju kćerke.
– Živote babin, tu sam ja čekam te da mi dođeš ili ćeš da ja dođem – napisao je Enes Asotić uz fotografiju umrlice njegove kćerke.
Lejan počinila samoubistvo?
Tragedija dogodila se 1. februara u Vogošći, gdje je 15-godišnja djevojčica počinila samoubistvo skokom sa petog sprata stambene zgrade.
Prema prvim informacijama, hitna pomoć je brzo stigla na mjesto događaja. Na terenu su bili pripadnici policije, koji su obavili uviđaj, dok je dežurni tužilac naložio dalje istražne radnje.
Preuzmite našu iOS ili Android aplikaciju.
Zvaničnih informacija o motivima ovog tragičnog čina za sada nema, a istraga je u toku. Očekuje se i zvanično saopštenje nadležnih institucija.
Faktori koji dovode do samoubistva
Ova tragedija još jednom otvara pitanje mentalnog zdravlja mladih i važnosti pružanja podrške onima koji se suočavaju s teškim životnim situacijama.
Kako je ranije za Aloonline govorila je Bobana Popović, psiholog i psihoterapeut pod supervizijom, ne može se tačno odrediti šta dovodi do samoubistva. Ona nadalje navodi da postoji grupa faktora koji doprinose povećanju rizika za suicidalne misli, pokušaj ili izvršenje samoubistva.
-Česti faktori koji mogu dovesti do samoubistva jesu izrazito stresni životni događaji ili traumatska iskustva (značajni gubici – bliske osobe, posao, promjena sredine, nasilje i ekstremna društvena poniženja), emocionalni problemi (osjećanje usamljenosti, krivice, depresije, potiskivanje bijesa), dijagnoza teške i neizlječive bolesti, nezaposlenost i loša finansijska situacija, istorija suicida u porodici, rizična ponašanja (npr. samopovređivanje) kao i raniji pokušaji samoubistva te nedostatak podrške- kazala je ranije Popović za ALOonline.
Dodaje da je važno razumjeti da osobe koje razmišljaju o samoubistvu uglavnom žele da se riješe bola koji osjećaju, ali ne i cjelokupnog života.
-Količina patnje je mnoga veća nego što su trenutni kapaciteti osobe da se nosi sa tim. Rizik je veći ako je prisutno više faktora, te ako osoba nema podršku bliskih osoba ili nije potražila stručnu pomoć. Zbog toga je mnogo važno da svako od nas potraži stručnu pomoć i podršku kada primjeti misli o samoubistvu. To nikako nije znak slabosti ili nenormalnosti već alarm da je u našem životu već duže vrijeme prisutno mnogo patnje u kojoj često osobe budu same što stvara osjećaj usamljenosti, izolovanosti i bespomoćnosti- zaključila je naša sagovornica.
NAJČITANIJA VIJEST:
Svjetska zdravstvena organizacija ranije je objavila da više od 700 miliona osoba ima mentalne probleme, među kojima su najozbiljnije hronične psihičke bolesti, ali i anksioznost, napetost, depresija i samoubistva.
Podjećamo, dženaza mladoj Lejan je obavljena danas na Gradskom mezarju Vlakovo.
Iza nje su ostali ožalošćeni majka Ajla sa suprugom Harisom, otac Enes, voljene sestre Doa, Inaya i Ilma, te nane Eldina i Mirsada, kao i dedo Jasmin.
Plavi telefon
Plavi telefon je savjetodavna linija koja se bavi pružanjem psihološke pomoći i podrške djeci i mladima. Plavi telefon je mjesto kome možeš da se obratiš kada imaš neki problem i kada imaš potrebu da pričaš o tome kako se osjećaš i šta te muči. Osobe sa kojima ćeš razgovarati će te saslušati i biti tu za tebe te zajedno sa tobom pokušati pronaći rješenje koje je u tvom najbolje interesu.
Besplatno pozovi Plavi telefon, anonimno i povjerljivo razgovaraj o problemu koji imaš!
080 05 03 05
ALOONLINE.BA