Rusija se priprema za veliki rat prema analizi obaveštajnih službi
BND i Bundeswehr upozoravaju na opasnost od ruskog napada na NATO
Iz Vojske Nemačke nedvosmislenije nego ikada pre upozoravaju na opasnost od ruskog napada na NATO. U emisiji koja je nedavno emitovana, general Karsten Brojer zvučao je zabrinutije i alarmantnije nego ranije. On je poručio da Evropa neće moći da odahne u skorije vreme, jer se Rusija stalno naoružava.
NAJČITANIJA VIJEST:
On je pre dve nedelje gostovao u emisiji na javnom servisu ARD. Voditeljka ga je pitala može li Zapad odahnuti nakon mogućeg prekida vatre u Ukrajini.
“Rusija se sprema za veliki rat”
Brojer je reagovao s oprezom koji priliči njegovoj poziciji, ali ipak neobično jasno: “Ne, ne može se odahnuti”. Za ruskog predsednika Vladimira Putina rekao je, nije reč samo o Ukrajini. Rusija, prema njegovim rečima, nastavlja da se naoružava.
Završetak rata u Ukrajini, rekao je Brojer, neće dovesti do “ponovnog mira na evropskom kontinentu”. Na kraju je Karlo Masala, profesor na Univerzitetu u Minhenu, kratko rekao: “Rusija se priprema za veliki rat”, prenosi DW.

Trajna pretnja Evropi
Ovih dana, predstavnici nemačkih oružanih snaga jasnije nego ikada pre upozoravaju na trajnu pretnju miru u Evropi koja dolazi od Rusije i mogući napad na neku državu članicu NATO. Prema istraživanjima javnih medijskih kuća WDR, NDR i dnevnika “Süddeutsche Zeitung”, temelj za strožu ocenu nekoliko je novih procena situacije evropskih obaveštajnih službi, uključujući zajedničku Saveznu obaveštajnu službu (BND) i Bundeser.
U njihovom izveštaju piše da će Rusija verovatno stvoriti sve uslove potrebne za vođenje “konvencionalnog rata velikih razmera” do kraja decenije.
Ova procena situacije stara je tek nekoliko nedelja. U izveštaju se objašnjava zašto su i vojni stručnjaci i predstavnici Bundesera nedavno izrazili takvu zabrinutost. U njemu analitičari opisuju kako pretnja izgleda iz njihove perspektive.
Osim otvorenih izvora, to uključuje obaveštajne nalaze, analize ekonomske i vojne situacije. Prognoze su više puta opisane kao “gotovo sigurne”, što je najviša kategorija na lestvici ocena obaveštajnih agencija.
Temeljna poruka analize sugeriše Zapadu da bi sukob s Moskvom mogao eskalirati i trajati dugo. Rusija sebe, kako se navodi, vidi u sistemskom sukobu sa Zapadom i spremna je svoje imperijalističke ciljeve da sprovede vojnom silom, čak i izvan Ukrajine, iako trenutno nema dokaza o “neposrednoj predstojećoj konfrontaciji Rusije s NATO-om”.
Uskoro moguća ograničena vojna akcija?
Ruske oružane snage, navodi se dalje, u Ukrajini već neko vreme deluju s pozicije nadmoći. Moskva ne pokazuje ozbiljne znakove spremnosti na kompromis oko sukoba i mogla bi da nastavi rat i ove godine, prema predviđanju obaveštajnih i vojnih analitičara. Uprkos sankcijama, Rusija je, navodi se, u poziciji da se vojno postavi tako da bi uskoro mogla napasti neku državu koja je u sastavu NATO.
Ova je procena u skladu sa poverljivom analizom litvanske obaveštajne službe za unutrašnja pitanja VSD. U bezbednosnim krugovima ova služba slovi kao dobar poznavalac prilika u Rusiji. U izveštaju VSD-a analitičari zaključuju da Rusija neće moći voditi “konvencionalni rat velikih razmera protiv NATO-a”. No, uprkos ratu u Ukrajini, postojeće ruske snage bi bile dovoljne za “pokretanje ograničene vojne akcije protiv jedne ili više zemalja NATO”.

Vazdušne snage i mornarica sposobni za akciju na Baltiku
Ali gde bi se mogao održati takav test za NATO, kako je sada opisano? Baltičke države, nekadašnji deo Sovjetskog Saveza, slove kao posebno ugrožene i, prema Putinovoj doktrini, su viđene kao izgubljene teritorije carstva. Stručnjaci iz BND-a i Bundesera takođe su ispitali tamošnju situaciju i došli do višeznačnog zaključka.
NAJČITANIJA VIJEST:
Otprilike tri četvrtine vojnika i opreme ruskih trupa iz pograničnih područja s baltičkim državama trenutno je vezano u Ukrajini. Međutim, to se ne odnosi na rusko vazduhoplovstvo i mornaricu, koji ostaju u potpunosti operativni u baltičkoj regiji. Međutim, opasnost od ruske invazije na baltičke države trenutno se, navode službe, smatra prilično niskom. Ali, službe navode, da bi se ovo moglo brzo promeniti.
Baltik bolje pripremljen
Dođe li do prekida vatre ili bilo kakve mirovne situacije u Ukrajini, tajne službe navode da je vrlo verovatno da bi se ruske jedinice povukle. Rusija bi tada, navodi se, mogla skoncentrisati svoje snage na teritoriju NATO.
No, nemački analitičari ističu i ohrabrujuće aspekte: uticaj Rusije u tri baltičke države, politički, društveni i ekonomski, znatno je opao. Građani koji govore ruski postaju sve bolje integrisani, a otpornost stanovništva na pokušaje destabilizacije i uticaja iz Moskve je ojačana. Sve su to, navodi se, događaji poslednjih godina koji u najmanju ruku otežavaju rusku ekspanziju.
(Jutarnji.hr)