Close Menu
Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    Facebook Instagram YouTube X (Twitter)
    Facebook Instagram YouTube X (Twitter) WhatsApp TikTok
    Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    • Naslovna
    • Vijesti
      • Bez komentara
      • Crna hronika
      • Kolumne
      • Predstavljamo
      • Nauka
      • Tehnika
    • Paparazzo
      • Kafice
      • Šetnje
    • Intervju
      • Ankete
    • Sport
      • Nogomet
      • Košarka
      • Ostali sportovi
    • Dešavanja
      • Noćni život
      • Nagradne igre
      • Najave
      • Humanitarne akcije
    • Lifestyle
      • Fashion
      • Putovanja
      • Kuhinja
      • Porodica
      • Veze i seks
    • Auto-Moto
    Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    Početna » Zbog ljubavi prema Novaku iz Rudog je iz Afrike došla u BiH i dovela kćerku: Sada će se svi nazad u Nairobi

    Zbog ljubavi prema Novaku iz Rudog je iz Afrike došla u BiH i dovela kćerku: Sada će se svi nazad u Nairobi

    December 7, 2023
    Facebook Twitter WhatsApp Email
    Share
    Facebook Twitter WhatsApp Email

    Rudo, koje je sjedište istoimene opštine, već odavno nema pekaru, kiosk, restoran, supermarket, bioskop, aktivan dom kulture.

    Sav društveni život se svodi na dvije kladionice, tri slabo posjećena kafića i četiri male, ne baš naročito snabdjevene prodavnice mješovite robe.

    Za sve ostalo, Ruđani moraju putovati u Višegrad, udaljen više od 40 kilometara, a s obzirom na brdovit teren, to putovanje zna potrajati i čitav sat.
    Rudo ili Afrika, pitanje je sad

    Naime, njegova supruga Penina Muriasi, zbog ljubavi je iz Nairobija, glavnog grada Kenije, došla u Rudo, gdje se majci nedavno pridružila i njena desetogodišnja kćerka. Ali, mlada porodica ozbiljno razmišlja da krene u suprotinom pravcu.

    -Svi kažu Afrika, ovo ono, ali Najrobi je jedan od najbrže rastućih gradova, a moj zavičaj, na žalost, umire. Nisam siguran da će naša kćerka, ako ostanemo ovdje, dočekati da ide u srednju školu u Rudo. Vjerovatnije je da će se škola zatvoriti i da će morati svaki dan putovati u Višegrad, kao što već danas putuju gimnazijalci iz Rudog – kaže Novak.

    Treba i opštinu zatvoriti

    Njegov sugrađanin Marko Novaković, vođa opozicije u Rudom, mnogo je konkretniji.

    – Sve se zatvara, ništa se ne otvara. Kad je već tako, trebalo bi i opštinu zatvoriti. Šta će nam – kaže Marko.

    Posebno je, kaže, tužan, što je zatvorena gradska kafana “Larijako”, u kojoj je kao mladić radio.

    -Gazda je zatvorio svoju kafanu i sad radi u hotelu. A ona tri kafića, što ih još imamo samo tavore, i to tako što isti konobari jednu smjenu rade u hotelu, a drugu u kafiću – kaže Novaković.

    Novaković kaže da u hotelu radi oko 30 radnika i da je za njihove bruto plate neophodno najmanje 50.000 KM mjesečno.

    -Oni to ne mogu zaraditi, jer je dnevni pazar u hotelskom restoranu, koji jedini radi, od 600 do 1.000 KM – tvrdi Novaković.

    Ovaj privatni prevoznik odnedavno je predsjednik Narodnog fronta u opštini Rudo. Očekivano, on za sve krivi lokalnu vlast koju drži Dodikov SNSD.

    -Toliko su uništili Rudo da sam morao da se politički angažujem, mada nikad nisam ni slutio da ću se time baviti. Ali, ne mogu da skrštenih ruku gledam kako sve oko mene propada – kaže Novaković.

    Dodaje da već godinama ne može da prođe na tenderu za prevoz đaka, jer lokalni SNSD ima svoje favorite.

    Ima SNSD, tvrde rijetki opozicionari u Rudom, svoje favorite i u mnogo krupnijim poslovima.

    Jedan od glavnih “kapitalaca” je bio kontroverzni ruski biznismen Rašid Sardarov. On se prije nekoliko godina helikopterom provozao sa Miloradom Dodikom iznad Rudog i tako je počela njegova “karijera” graditelja Hidroelektrane Mrsovo i obnovitelja gradskog hotela.

    Elektranu Sardarov nije izgradio, koncesiju je preprodao Hedroelektrani Višegrad, koja posluje u sklopu Elektroprivrede RS.

    Zajedno sa HE Mrsovo, koja se gradi godinama, kao Skadar na Bojani, otišao je i hotel.

    Prije rata se zvao Hotel “Rudo”, pa je zapušten i devastiran, da bi bio ponovo otvoren 2014. godine, kao hotel “Komsar” Rašida Sardarova. Crvenu vrpcu je presjekao lično Milorad Dodik.

    Ali, 2019. godine hotel je ponovo zatvoren, zbog dugova, da bi ga prije šest mjeseci novi vlasnici opet otvorili.

    Hotelske sobe su skockane pod konac, ali gostiju nema. U opštini Rudo, koja je po popisu iz 2013. imala 7.747 stanovnika, danas „za stalno“ živi oko 4.000, a u samoj varoši manje od 1.000 ljudi.

    U doba socijalističke Jugoslavije Rudo je bilo poznato kao mjesto osnivanja Jugoslovenske narodne armije, jer je u ovom mjestu prvi put postrojena Prva proleterska brigada.

    Glavni gradski trg je krasio bronzani kip Josipa Broza Tita, onaj Augustinčićev, kakav i danas stoji u Kumrovcu.

    Ratne 1992. godine Ruđani su prodali bronzanog Tita, da bi zaposlenima u Muzeju Prve proleterske isplatili plate. Spomenik je završio na otpadu u Užicu.

    Tada je počeo i istorijski preokret, jer danas u Rudom preovladava narativ da je ovo četnički kraj i da “nemaju ništa s partizanima”, koji su se samo slučajno u decembru 1941. postrojili baš u ovom gradiću.

    Prohić: Varoš bez kafane, nije ni kasaba

    Na vijest o zatvaranju banke i kafane u Rudom, reagovao je i Ibrahim Prohić, psiholog i analitičar iz Sarajeva.

    -Grad koji nema pozorište nije grad. Grad koji nema banku nije ni varoš, a varoš koja nema ni kafanu nije ni kasaba – napisao je Prohić na jednoj društvenoj mreži. On je dešavaja u Rudom ocijenio kao “civilizacijski iskorak, ali u pogrešnom smjeru”, te kao “sunovrat u Srednji vijek”.

    – U uređenom društvu to bi bila top vijest, alarm za javnost i vlast. Ovdje, u BiH će to proći neprimjetno – poručio je Prohić

    N1

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Email

    Vezane vijesti

    SILOVAO PASTORKU OMETENU U RAZVOJU! Užas: Žrtva bježala, on je sustigao i uputio jezive prijetnje

    May 9, 2025

    DJEČAKU (2) IZGORJELO VIŠE OD POLA TIJELA, BORE MU SE ZA ŽIVOT! Tužilaštvo istražuje kako se mališan polio VRELOM VODOM

    May 9, 2025

    Ovime će novi papa razočarati mnoge Srbe: Otkriveno ko mu je omiljeni teniser!

    May 9, 2025
    NAJČITANIJE DANAS

    GOVORI 7 JEZIKA, OBOŽAVA TENIS, A NJEGOV MOTO JE: “U TOM JEDNOM SMO ZAJEDNO” Ko je Robert Francis Prevost, novi papa: Ovo je njegov put do poglavara Katoličke crkve

    May 8, 2025

    Robert Francis Prevost je izabran za novog papu, rođen u Čikagu 1955. godine. Pristupio je…

    Jedina ljubavi moja, čekaj me: Jelenine riječi poslije njegove smrti kidaju dušu

    May 9, 2025

    “ALEKSANDRA PRIJOVIĆ I FILIP ŽIVOJINOVIĆ DOBIJAJU KĆERKU, A ONDA SLIJEDI RAZVOD” Pojavile se oštre tvrdnje na račun pjevačice i njenog supruga, on ih je izustio

    May 8, 2025

    Pokopali djevojčicu (3) koju je majka spustila u hladnu Savu. Dokumenti otkrili užasnu istinu

    May 8, 2025

    Ogromna čast za BiH i Hrvate. Kardinal Vinko Puljić stajao je uz Papu dok se obraćao svijetu!

    May 8, 2025
    Najnovije

    SILOVAO PASTORKU OMETENU U RAZVOJU! Užas: Žrtva bježala, on je sustigao i uputio jezive prijetnje

    May 9, 2025

    DJEČAKU (2) IZGORJELO VIŠE OD POLA TIJELA, BORE MU SE ZA ŽIVOT! Tužilaštvo istražuje kako se mališan polio VRELOM VODOM

    May 9, 2025

    Ovime će novi papa razočarati mnoge Srbe: Otkriveno ko mu je omiljeni teniser!

    May 9, 2025

    Jedina ljubavi moja, čekaj me: Jelenine riječi poslije njegove smrti kidaju dušu

    May 9, 2025

    Imaju svo bogatstvo svijeta, ali se to po njihovoj kući ne vidi: Ovako izgleda dom Bilje i Ace

    May 8, 2025
    NAJČITANIJE ZADNJIH 7 DANA

    Devetnaestogodišnjak ubijen u brutalnoj tuči, dvojica uhapšena

    May 4, 2025

    Ibarska magistrala – U brutalnom sukobu koji se juče dogodio na Ibarskoj magistrali, život je…

    VIDEO Nova snimka Vučića s Floride: ‘Izbacili ga kao uljeza i zaprijetili tužbom. Pakao’

    May 5, 2025

    Tragedija: Otac izbo nožem dvije kćerke, jedna preminula

    May 6, 2025

    Duška zaboljela glava zbog Atinine promjene: Postala je Karleušina kopija, kosu ofarbala u plavo, našminkala se…

    May 6, 2025

    Sudar pikapa i kombija, najmanje sedam turista izgorjelo: Snimak horor udesa

    May 3, 2025
    PREDSTAVLJAMO

    “Mašinsko pranje tepiha Aladin” – Vaš saveznik za čiste i mirisne tepihe

    April 25, 2025

    AMAZINGA – Mjesto gdje zabava počinje i nikada ne prestaje

    April 22, 2025

    Poznajete li ovog pjevača? Upravo je izbacio novu pjesmu!

    April 7, 2025

    Adnan Babajić objavio novu pjesmu i spot: “Lome me sjećanja”

    April 2, 2025

    MEGAN FOX JE NOVO ZAŠTITNO LICE HELL ICE COFFEE

    March 3, 2025
    Pratite nas…
    • Facebook 999K
    • Twitter
    • Instagram 156K
    • YouTube
    Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Vimeo
    Sva prava pridržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Ad Blocker Uključen!
    Ad Blocker Uključen!
    Naša web stranica opstaje zahvaljujući prikazivanju online oglasa. Podržite nas tako što ćete isključiti svoj Ad Blocker.