Close Menu
Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    Facebook Instagram YouTube X (Twitter)
    Facebook Instagram YouTube X (Twitter) WhatsApp TikTok
    Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    • Naslovna
    • Vijesti
      • Bez komentara
      • Crna hronika
      • Kolumne
      • Predstavljamo
      • Nauka
      • Tehnika
    • Paparazzo
      • Kafice
      • Šetnje
    • Intervju
      • Ankete
    • Sport
      • Nogomet
      • Košarka
      • Ostali sportovi
    • Dešavanja
      • Noćni život
      • Nagradne igre
      • Najave
      • Humanitarne akcije
    • Lifestyle
      • Fashion
      • Putovanja
      • Kuhinja
      • Porodica
      • Veze i seks
    • Auto-Moto
    Ekskluziva.baEkskluziva.ba
    Početna » Navijači njemačkog kluba ljuti na Upravu zbog podrške Izraelu: Zar ne vidite palestinsko stradanje

    Navijači njemačkog kluba ljuti na Upravu zbog podrške Izraelu: Zar ne vidite palestinsko stradanje

    October 11, 2023
    Facebook Twitter WhatsApp Email
    Share
    Facebook Twitter WhatsApp Email

    Sloboda Palestini. Stop ratu. Mir na Bliskom istoku, poručili su navijači ovog kluba

    Navijači njemačkog drugoligaša Sent Paulija digli su glas protiv izraleskog terora na palestinskoj teritoriji.

    FCSP International, kako se zove udruženje navijača ovog kluba, uputiolo je otvoreno pismo Upravi kluba nakon što je Sent Pauli uputio podršku Izraelu koji je u sukobu s Hamasom.

    Razumijemo stav njemačke ljevice

    – Svaki rat nosi ubistva, ništa ne može opravdati nasilje nad civilima. Zato je dobro da je klub osjetljiv na ovo pitanje. Ipak, koliko god ne željeli da se bavimo “whataboutismom”, žalosti nas što klub nije zauzeo stav o palestinskim civilima u Gazi, koji su pod blokadom 14 godina, što nije rekao ništa o ljudima koji su napadnuti u džamiji Al-Aqsa na njihov najsvetiji dan, nego je odlučio da se drži po strani. Gledali smo stvari u tišini, ali ovo nas je natjeralo da se konačno oglasimo.

    Znamo i razumijemo oprezan stav njemačke ljevice prema Izraelu. Zbog Holokausta koji je nažalost počinjen, ove stvari će uvijek biti osjetljive. Međutim, sa tugom konstatujemo da ovo omogućuje nekim navijačima da stave pritisak na rukovodstvo kluba. Ovi ljudi nas konstantno napadaju i optužuju za antisemitizam. Budimo do kraja iskreni: Naš otpor Izraelu nema nikakve veze sa tim što u Izraelu žive Jevreji. 

    Otkad je rasizam protiviti se 75-godišnjem bezakonju, nepravednoj okupaciji, aparthejdskom režimu, religioznoj i fašističkoj vlasti, koja ljudima izvore vode zatrpava betonom? Ovo je demagogija koju mi ne prihvatamo. Po ovom pitanju se razilazimo sa tim ljudima. Ipak, u većini stvari naš sistem vrijednosti je isti, ujedinjuje nas sve Sent Pauli i očekujemo empatiju. Onakvu kakvu mi osjećamo – navodi se u pismu.

    Protive se okupaciji i kolonijalizmu

    Dalje se u pismu ističe da su navijači Sent Paulija antifašisti i antirasisti, da se protive okupaciji, imperijalizmu i kolonijalizmu.

    – Ne želimo biti na strani sa takvim ljudima. Podržavamo pravo palestinskog naroda na samoodbranu i samoopredjeljenje. Želimo mir na Bliskom istoku koliko i vi želite, ali mi vrlo dobro znamo ko želi rat.

    Jednako osuđujemo i religijski fundamentalizam Hamasa, kršenje ljudskih prava i neopisivu brutalnost Hamasovog režima, sa ovim ljudima nemamo ništa više zajedničkog nego što imamo sa režimom Benjamina Netanjahua (Netanyahu).

    Nismo na strani Hamasa, preziremo ih. Hamas je jednostavno tužni rezultat politika koje se sprovode u Palestini, te stoga stojimo uz palestinski narod, isti onaj kojeg se i danas bombarduje fosfornim bombama.

    Pozivamo obje strane da završe sa ratom i opresijom, pozivamo na nastavak mirovnih pregovora i pozivamo na trajno rješenje, koje osigurava slobodu i mirnu koegzistenciju Izraela i Palestine – navelo je udruženje FCSP International.

    Istakli su da se neugodno osjećaju što se navijači Sent Paulija nazivaju proizraelski orijentisanim

    – Mi zauzimamo stav na osnovu vrijednosti koje klub propagira. Stoga pozivamo menadžment da ponovo razmisli o svom stavu o ovom pitanju. Sloboda Palestini. Stop ratu. Mir na Bliskom istoku – piše u saopštenju navijača St. Paulija.

    A message to @fcstpauli @fcstpauli_EN from the international fanclubs. pic.twitter.com/XaCgXtgxlB

    — FC St. Pauli Chania Club (@FcspChania) October 10, 2023

    Izvor: avaz.ba

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Email

    Vezane vijesti

    Velika tragedija: Poginuo igrač

    May 11, 2025

    Ovime će novi papa razočarati mnoge Srbe: Otkriveno ko mu je omiljeni teniser!

    May 9, 2025

    Velika tragedija: Poginula dvojica motociklista tokom trke, njih 11 doživjelo nesreću

    May 6, 2025
    NAJČITANIJE DANAS

    ARKAN UHAPŠEN U DUBAIJU

    May 15, 2025

    Crna Gora ih traži zbog umešanosti u ozbiljna krivična dela. Osumnjičeni su visoko rangirani članovi…

    Sarajlija traži mladiće koji su mu pretukli sina u Sarajevu: “Neću biti Memić broj 2”

    May 16, 2025

    Drama na svadbi Tee Tairović: Sanji Vučić pozlilo, nalaz krvi otkrio da li ima neizlječivu bolest

    May 16, 2025

    Zločin koji je potresao grad: ‘Bila je divna. Zašto ju je ubio?’

    May 15, 2025

    Tuga u Sarajevu: Preminula Almedina Klačar u 28. godini života

    May 16, 2025
    Najnovije

    Umjesto da se raduju, maturanti se tukli u kafani: “Letjele su staklene flaše a profesori smirivali situaciju”

    May 16, 2025

    Umjesto da se raduju, maturanti se tukli u kafani: “Letjele su staklene flaše a profesori smirivali situaciju”

    May 16, 2025

    RAJAČIĆ ZAVEO TERZINU BIVŠU?! Odao ga njegov tiktok lajv, Milica se oglasila, pa progovorila o njegovim simpatijama, on dao sve od sebe da sakrije svoju reakciju! (FOTO)

    May 16, 2025

    ŠERIFOVIĆKA I JOVANA PROVELE NOĆ U LUKS HOTELU! Pjevačice se ne odvajaju, odmah poslije koncerta završile u sobi, ove fotografije govore SVE!

    May 16, 2025

    Preminuo tuzlanski muzičar Alis Jašarević, vijest potvrdila poznata pjevačica

    May 16, 2025
    NAJČITANIJE ZADNJIH 7 DANA

    ARKAN UHAPŠEN U DUBAIJU

    May 15, 2025

    Crna Gora ih traži zbog umešanosti u ozbiljna krivična dela. Osumnjičeni su visoko rangirani članovi…

    Prekinut koncert Milice Pavlović u Sarajevu, ona završila u suzama kad je shvatila šta se dešava: “Za tebe…”

    May 11, 2025

    Haos u Zagrebu! Saša Mirković prebijen i krvav leži ispred hotela! (UZNEMIRUJUĆE)

    May 10, 2025

    ŠEJLA ZONIĆ : Nazivali su me seljankom,a muža papkom,za nas dvoje tamo nema mjesta! PJEVAČICA SE ODSELILA IZ SRBIJE

    May 14, 2025

    Teška nesreća: Sudar Audija i motocikliste, veliki zastoj u saobraćaju

    May 14, 2025
    PREDSTAVLJAMO

    Proglašeni dobitnici glavnih nagrada HELL promocije – Mercedes AMG A35 i Kawasaki Eliminator 500 otišli u Sarajevo i Trebinje

    May 15, 2025

    Nejra Beauty Studio – Mjesto gdje ljepota počinje, a samopouzdanje raste

    May 11, 2025

    “Mašinsko pranje tepiha Aladin” – Vaš saveznik za čiste i mirisne tepihe

    April 25, 2025

    AMAZINGA – Mjesto gdje zabava počinje i nikada ne prestaje

    April 22, 2025

    Poznajete li ovog pjevača? Upravo je izbacio novu pjesmu!

    April 7, 2025
    Pratite nas…
    • Facebook 999K
    • Twitter
    • Instagram 156K
    • YouTube
    Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Vimeo
    Sva prava pridržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Ad Blocker Uključen!
    Ad Blocker Uključen!
    Naša web stranica opstaje zahvaljujući prikazivanju online oglasa. Podržite nas tako što ćete isključiti svoj Ad Blocker.