Kontrole su obuhvatile različite lokacije, uključujući Sombor, Кljajićevo, i Srbobran.
Najveća zaplena evidentirana je u Horgošu, gde je otkriveno 1060 kilograma nebezbedne hrane.
NAJČITANIJA VIJEST:
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede preko Uprave za veterinu, u cilju očuvanja zdravlja građana i obezbeđivanja bezbednosti hrane na tržištu, nastavlja sa sprovođenjem pojačanih nadzora nad prometom hrane životinjskog porekla. Ove aktivnosti su deo redovnog angažovanja nadležnih službi, i ne treba da izazovu zabrinutost, već predstavljaju dokaz da sistem funkcioniše i da se redovno kontroliše svaka pojava koja može biti rizična po zdravlje ljudi ili životinja.
U Somboru, 5. maja 2025. godine, veterinarski inspektori su u saradnji sa policijom sproveli vanrednu kontrolu na pijaci. Na jednoj od tezgi zatečeno je oko 69 kilograma suvomesnatih proizvoda bez žiga, deklaracije ili dokaza o poreklu. Proizvodi su uklonjeni sa tržišta i propisno uništeni u prisustvu nadležnih službi.
Istog dana u Кljajićevu, u registrovanom objektu za preradu mesa, zatečeno je oko 33 kilograma proizvoda bez mogućnosti utvrđivanja porekla i bez dokumentacije o sledljivosti. Hrana je povučena iz prometa, objekat je privremeno zatvoren, a preduzete su mere u skladu sa zakonom.
U Кanjiži i Senti, 4. maja, kontrolom je utvrđeno prisustvo oko 30 kilograma mesa, 32 kilograma mlečnih proizvoda, 10 kilograma ribe i 50 kilograma hrane za životinje, sve bez adekvatne dokumentacije. Proizvodi su poreklom iz inostranstva i proglašeni su nebezbednim. Povučeni su iz prometa i uništeni u skladu sa propisima.
U Srbobranu, 5. maja, u neregistrovanom objektu, zatečeno je približno 450 kilograma hrane životinjskog porekla — sveže i pečeno meso bez žiga i pregleda veterinarskog inspektora. Delatnost je odmah obustavljena, a hrana uništena u kafileriji.
Najveća količina nebezbedne hrane otkrivena je 10. maja u Horgošu, gde je postupajući po pozivu kriminalističke inspekcije, veterinarski inspektor iz Кikinde izvršio kontrolu zaustavljenog vozila. U njemu je pronađeno oko 900 kilograma mesnih i 160 kilograma mlečnih proizvoda bez ikakve prateće dokumentacije, prevoženih na neodgovarajućoj temperaturi i bez mogućnosti utvrđivanja porekla. Sva hrana je proglašena nebezbednom i upućena na uništenje.
NAJČITANIJA VIJEST:
Spektakularan kraj turneje: Milica Pavlović zapalila Skenderiju!
Ministarstvo apeluje na građane da hranu kupuju isključivo u registrovanim objektima i od proverenih proizvođača. Zahvaljujući budnosti i saradnji inspekcijskih i policijskih službi, pokazujemo da država sprovodi sistemski nadzor i da su nadležne institucije posvećene očuvanju zdravlja potrošača.
U toku je nastavak kontrole, a svaka sumnja u poreklo ili kvalitet hrane biće temeljno ispitana u skladu sa zakonom.
Blic