Vatrogasci ga gasili!
Muškarac koga je spržila struja na pruzi Niš – Beograd, najverovatnije je migrant On je nastradao kada se na stanici u Krnjevu popeo na vagon teretnog voza. Policija je u blizini pronašla drugog migranta iz Maroka.
Jeziva tragedija dogodila se danas u popodnevnim satima, piše Informer.
NAJČITANIJA VIJEST:
- Na vagonu je buknula vatra o čemu su obavešteni vatrogasci koji su slučaj prijavili policiji. Nažalost, telo je do te mere izgorelo da se nije moglo videti ni da li je reč o mlađoj ili starijoj osobi. Pretpostavlja se da je reč o migrantu – rekao je izvor upoznat sa slučajem.
Kako je naveo, u blizini je policija zatekla mladića starog oko 20 godina koji je navodno iz Maroka.
- On je bio u jednom od vagona, a sumnja se da je ovaj što je nastradao pokušao da se preveze na krovu vagona. Kako je taj deo pod naponom struje ona ga je u trenutku ubila. Telo su ugasili vatrogasci – rekao je naš sagovornik.
Prva pomoć kod strujnog udara
Ako osoba doživi lakši, ili teži strujni udar može zadobiti lakša ili teža zdravstvena oštećenja.
- Glavno pravilo pri pružanju prve pomoći je brzina akcije, što znači da unesrećenog treba što pre osloboditi od delovanja struje, a nakon toga odmah pokrenuti oživljavanje ako ozleđeni ne diše, ili mu ne radi srce. Sve preduzete mere i aktivnosti moraju biti pravovremene, brze, stručne i bez panike.
- Postupak oslobađanja unesrećenog od delovanja struje zavisi od okolnosti u kojima se desila nesreća, te da li je struja niskog, ili visokog napona. Pre svega, treba isključiti napon uz mere vlastite zaštite, delovanjem na sklopku, osigurače, ili nasilnim prekidanjem strujnog kola pomoću izolovanih kuka, motki i drugih priručnih alatki koje imaju dobru izolaciju.
- Nakon isključenja struje treba sve izolovane i odvojene delove uzemljiti da se poništi kapacitivni napon. Mesta sa visokim naponom može isključiti samo stručno osposobljeni radnik, jer se dešava da povrede, ili strujni udar dožive i spasioci.
- Po isključenju struje treba utvrditi zdravstveno stanje ozleđenog, pre svega da li krvari, da li diše i da li mu radi srce. To se može proveriti pipanjem pulsa na arterijama vrata, na rukama i bedrima.
- Metode oživljavanja treba što pre započeti na mestu nesreće posle otklanjanja prisustva struje.
- One se ogledaju u sledećem: pružanje veštačkog disanja (usta na usta), masaža srca, kombinovane metode oživljavanja u slučaju prividne smrti. Oživljavanje će imati efekta samo onda ako trajanje prividne smrti nije bilo duže od 10 do 15 minuta. U svakom slučaju, odmah treba obavestiti i najbližu zdravstvenu ustanovu. Veštačko disanje treba izvesti brzo i određenim redosledom.
NAJČITANIJA VIJEST:
Biznismen Adis Bunjo postao otac: “Danas smo Emina i ja postali roditelji”…
- U slučaju da istovremeno prestane disanje i rad srca, treba primeniti kombinovane metode, što znači naizmenično veštačko disanje i masaža srca.
Autor: Republika/M.S.